Belföld

Nagy István: ne a lakossággal és a gazdákkal fizettesse meg az Európai Bizottság a 2030-as klímapolitikai célok költségeit

Az Európai Bizottság klímacsomagja jelentős hatással lesz a mezőgazdasági termelőkre és az erdőgazdálkodókra is az előttünk álló évtizedben. El kell kerülni, hogy a klímacélok teljesítése drasztikus élelmiszerár-emelkedést okozzon, mert az még nagyobb terhet jelentene a fogyasztók és a gazdák számára egyaránt – jelentette ki Nagy István agrárminiszter az agrártárca keddi közleményében.

    A tárcavezető tájékoztatott arról, hogy a Mezőgazdasági és Halászati Tanács 2021. október 12-i ülésén a miniszterek többsége egyetértett abban, hogy a Bizottság javaslataiban szereplő magas klímaambíció az uniós állattenyésztés és növénytermesztés csökkenését vonhatja maga után.
    Az ágazat versenyképességének és a gazdák jövedelmezőségének megőrzése érdekében meg kell találni a helyes egyensúlyt az élelmiszerellátás biztonsága, a fenntartható erdőgazdálkodás, a természetvédelem és a klímacélok között. Magyarország számára fontos szempont, hogy a 2030-as klímapolitikai célok költségeit ne a lakossággal és a gazdákkal fizettesse meg Brüsszel – mondta Nagy István.
    Az agrárminiszter kiemelte, Magyarország elkötelezett a klímavédelem mellett, és tavaly törvénybe foglalta a klímasemlegességi cél elérését 2050-re. Ugyanakkor fontos szem előtt tartani, hogy a mezőgazdasági ágazat kisebb mértékben képes a szén-dioxid-kibocsátás mérséklésére, mint más ágazatok. Az elvárt kibocsátás-csökkentési szint a mezőgazdaságban nem érhető el azzal a sebességgel, ahogy azt a Bizottság javasolja.
    Magyarország aggályosnak tartja, hogy a javaslat szerint a mezőgazdasági és erdészeti ágazatnak 15 évvel korábban, már 2035-re el kell érnie a klímasemlegességet, szemben az energia ágazattal vagy a közlekedési ágazattal. A miniszter hangsúlyozta, a helyes egyensúlyt kell megtalálni a mezőgazdasági termelés szinten tartása, a gazdák jövedelmezősége és a klímapolitikai célok között.
    Hozzátette, az egészséges élelmiszerellátás stratégiai kérdés, amelyet nem lehet veszélyeztetni. El kell kerülni, hogy a klímacélok teljesítése drasztikus élelmiszerár-emelkedést okozzon, mert az még nagyobb terhet jelentene a fogyasztók és háztartások számára. Kijelentette: készen állunk megvédeni a klímaambíciót, de ésszerű politikát kell kialakítani, felelős módon.

MTI



- Hirdetés -

Hasonló bejegyzések

A kormány teljesítette vállalását, 2024-ben 3,7 százalékra mérséklődött az infláció, ami 2025- ben még tovább, 3,2 százalékra csökken

cs3_szerk2

Hajrá, Magyarok! – Ma kezdődik a férfi kézilabda-világbajnokság

cs3_szerk2

Kétharmados győzelmet aratott a Fidesz Tolnában

cs3_szerk2

Itt az újabb kétharmad: Kiskunmajsán is nyert a Fidesz

cs3_szerk2

Nézőpont Intézet: A választók nem akarnak előre hozott választást

cs3_szerk2

Magyarország ismét kulcsszerepben: Budapestre szerveznék Vlagyimir Putyin és Donald Trump találkozóját

cs3_szerk2

Magyar Péter tanácsadója háborút és pár százezer ember halálát kívánja

cs3_szerk2

Lázár János tízpontos vállalást tett a közösségi közlekedés színvonalának javítására

cs3_szerk2

Mutatjuk, mikor lesznek munkaszüneti napok, áthelyezett munkanapok 2025-ben

cs3_szerk2