Peking 2022

Liu Shaoang olimpiai bajnok!

Liu Shaoang megnyerte vasárnap a férfi rövidpályás gyorskorcsolyázók 500 méteres versenyét a pekingi téli olimpián, ezzel ő lett Magyarország első egyéni aranyérmese a téli játékokon.

    A szám világbajnoka – aki a vegyesváltóval és 1000 méteren bronzérmes, 1500 méteren pedig negyedik volt Pekingben – egyedüliként mondhatja el magáról, hogy mindhárom egyéni döntőben érdekelt volt. A fináléban a legelőnyösebb, egyes pályáról rajtolhatott az elődöntőben elért idejének köszönhetően. Innen minden futamát megnyerte ebben a szezonban a sprinttávon.
    Az FTC 23 éves gyorskorcsolyázója remekül kapta el a megismételt rajtot, parádés tempóban rótta a köröket, és minden előzési szándékot gond nélkül visszavert – főleg az Európa-bajnok orosz Konsztantyin Ivlijev támadta -, így végül történelmi sikert ért el. Ivlijev lett a második, a kanadai Steven Dubois pedig a harmadik.
    “Már előző este, lefekvéskor átgondoltam a futamokat, próbáltam pozitív érzéseket felidézni. Reggel nyugodtan keltem, és úgy ébredtem, hogy olimpiai bajnok leszek” – mondta a négy éve Phjongcshangban a férfi váltóval aranyérmes sztár. – “Belül számítottam rá, de ezt csak magamnak mondogattam, és úgy éreztem magam, mint amikor legutóbb ezen a távon megnyertem a világbajnokságot”.
    Liu Shaoang – becenevén Ádó – felidézte, hogy nagyon nehezen került ki Pekingbe, hiszen a tervezett elutazás előtt koronavírusos lett, és amikor egy héttel a többiek után megérkezett a kínai fővárosba, kellemetlenül érezte magát, egyedül volt, mert a társai éppen edzésen voltak.
    Bánhidi Ákos, a magyar rövidpályás gyorskorcsolya-válogatott edző-menedzsere szerint nagyon megérdemelte a csapat, hogy Liu Shaoang személyében legyen olimpiai aranyérmese Pekingben.
    “Liu Shaoang volt a legesélyesebb, hogy behúzza ezt az aranyérmet. Nagyon megérdemeltük ezt. Nagyon sokan részesei ennek a történelmi sikernek, nemcsak azok, akik itt vannak Pekingben, hanem azok is, akik most otthon vannak és szurkoltak nekünk. Másodszorra élhettem át ezt az érzést, hogy ez a kis ország a nagy korcsolyázó hatalmakkal szemben is eredményes tud lenni, és fel tud állni a világ tetejére. Nagyszerű érzés, de előtte azért voltak bennünk feszültségek” – mondta Bánhidi.
    Liu Shaolin Sándor és Krueger John-Henry a negyeddöntőben búcsúzott, előbbi 13., utóbbi 17. lett. A női váltóban a papírformának megfelelően a világ- és Európa-bajnok hollandok diadalmaskodtak. Az aranyérmesek a dobogó tetején az égre nézve és mutatva emlékeztek meg a 2020 júliusában elhunyt világbajnok Lara van Ruijvenről, aki Phjongcshangban még tagja volt a bronzérmes stafétának.
    Sílövészetben a norvég Marte Olsbu Röiseland a harmadik, a francia Quentin Fillon Maillet pedig második aranyérmét gyűjtötte be Pekingben az üldözéses verseny megnyerésével. A sífutók férfi váltóversenyében ugyanúgy az oroszok diadalmaskodtak nagy fölénnyel, ahogy egy nappal korábban a nőknél is.
    A gyorskorcsolyázóknál női 500 méteren az amerikai Erin Jackson, míg az alpesi sízőknél férfi óriás-műlesiklásban a svájci Marco Odermatt érvényesítette a papírformát, utóbbi számban Kékesi Márton 34. helyen végzett.

MTI/fotó: Kovács Tamás



- Hirdetés -

Hasonló bejegyzések

Gyulay Zsolt: a legfontosabb, hogy a versenyekre figyeljünk

cs3_admin

Bronzérmes a rövidpályás gyorskorcsolya vegyes váltó

cs3_admin

Kozuback Kamilla 28. lett a slopestyle selejtezőjében

cs3_admin

Megkezdődött a téli olimpia

cs3_admin