A magyar kormány nem nézi tétlenül a soha nem látott forróság következtében kialakuló aszályhelyzetet – jelentette ki az agrárminiszter szerdán Mórahalmon.
Nagy István a Csongrád-Csanád vármegyei városban rendezett gazdafórumot megelőző sajtótájékoztatón emlékeztetett rá, a kormány már májusban megalakította az aszályvédelmi operatív törzset, annak érdekében, hogy legyen idő az összehangolt kormányzati intézkedéssorozat kidolgozására, amely képes mérsékelni az aszály okozta károk nagyságát.
A kormány 4,7 milliárd forintot biztosított a legkézenfekvőbb munkálatok elvégzésére, így a csatornák kotrására, befogadóképességük növelésére, a szivattyúk, átereszek megjavítására – közölte a politikus, hozzátéve: a cél, hogy minden csatornát vízzel árasszanak el. Rámutatott: ez komoly kihívás, hiszen a Tiszában 60, a Dunában 40 százalékkal kevesebb a víz a megszokottnál.
A kormány 176 milliárd forintot fordított az infrastruktúra megújítására a gazdák számára, annak érdekében, hogy minél nagyobb területen tudjanak öntözni. Ennek eredményeként a kiinduló 85-86 ezerről 150 ezer hektárra nőtt az öntözött terület nagysága, és 350 ezer hektárnyi terület vízháztartását sikerült javítani – tudatta Nagy István.
A szakemberek azon dolgoznak, hogy 2026 végére mintegy – másfél balatonnyi mennyiségű – 3 milliárd köbméter vizet tudjanak fölfogni – közölte a miniszer, hangsúlyozva: sikerült szemléletváltást elérni, így “kevesebb vizet engedünk ki az országból, mint amennyi beérkezik”.
A jogszabályváltozások a víz tározására ösztönzik a gazdákat, ennek érdekében módosították a támogatási struktúrát, és az ideiglenes tározókat is átalakították a víz megőrzésére – mondta.
Nagy István kifejtette,
több mint ezer ember nap mint nap a vízellátási problémák megoldásán, az aszálykárok mérséklésén dolgozik. Az agrártárca vezetője fontos lépésnek tartja, hogy a kormány átvállalta a vízszolgáltatási díjat a gazdáktól, akik e mintegy 10 milliárd forintos támogatás révén ingyen juthatnak hozzá a szükséges öntözővízhez.
Az agrárminiszter szerint a Tisza Párt, amely “magát a vidék gazdatársadalmába behízelegve szeretne eredmény elérni” Brüsszelben a legnagyobb árulást követi el. Támogatja azt a “Brüsszel által lediktált” víz keretirányelvet, amely megtiltaná az öntözővíz ingyenes biztosítását a gazdáknak – mondta.
Úgy fogalmazott, a kormánynak azzal is meg kell küzdenie, hogy a brüsszeli politika a gazdák háta mögött paktumot kötött Ukrajnával. Nem az európai, hanem az ukrán gazdák érdekeit tartják szem előtt, és megállapodásukkal hosszú távon biztosítanák az ukrán mezőgazdasági termékek beérkezését az EU-ba – szögezte le.
A kormány minden erőt mozgósít annak érdekében, hogy megvédje az európai és köztük a magyar gazdák érdekeit – mondta.
Hozzátette: olyan védzáradékra van szükség, amely a határ menti országok számára előnyt biztosít. Nem lehet magára hagyni a magyar gazdákat – jelentette ki Nagy István.
- Hirdetés -