Külföld

Elfogadta az Európai Parlament az EU következő hétéves költségvetését

Jóváhagyta az Európai Parlament szerdán az Európai Unió következő hétéves, 2021 és 2027 közötti költségvetését, így az uniós tagországok már a jövő év elején hozzájuthatnak az uniós támogatásokhoz. A koronavírus-járvány okozta károk helyreállításához szükséges hitelfelvételek járulékos költségei nem mehetnek a tagállamok bruttó nemzeti jövedelmének (GDP) rovására.

A testület brüsszeli plenáris ülésén 548 szavazattal, 81 ellenszavazat és 66 tartózkodás mellett elfogadott, hét év alatt 1074 milliárd eurót kitevő költségvetésről az Európai Unió Tanácsával november 10-én született megállapodás, melyet a tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács a múlt héten tartott csúcsértekezletén erősített meg.

A költségvetés tételei között a korábbi évekhez képest jelentős többletforrás áll majd rendelkezésre egyebek mellett az egészségügyi, a kutatást támogató Horizon és az Erasmus oktatási programokra, továbbá jelentős összegek fordíthatók majd a jövőbeli esetleges válságok kezelésére, illetve a legfontosabb programok kiegészítésére.

Az EP egyidejűleg elfogadta a költségvetés saját forrásairól és az összegek belső átcsoportosításáról szóló intézményközi megállapodást is.

Ennek értelmében a koronavírus-járvány okozta károk helyreállítási alaphoz szükséges hitelfelvétel közép- és hosszútávú költségeit nem szabad sem a hosszútávú költségvetésben már bejáratott befektetési programok rovására, sem pedig a tagállamok bruttó nemzeti jövedelmén (GDP) alapuló hozzájárulásának a növelésével rendezni.

A parlamenti tárgyalók ezért a következő hét évre menetrendet javasoltak az európai költségvetés új saját forrásainak bevezetésére.

A menetrendben 2021-től az egyes tagállamokban az újra nem hasznosított műanyagok mennyiségétől függően kivetett adóból származó bevétel, 2023-tól az európai kibocsátáskereskedelmi rendszeren (ETS), és valószínűleg a szén-dioxid-kibocsátás határokon történő kiigazítását célzó mechanizmus, továbbá egy új digitális díj, 2026-tól pedig a pénzügyi tranzakciós adón alapuló bevétel, valamint a vállalati szektortól származó pénzügyi hozzájárulás, illetve az új egységes társaságiadó-alap szerepel.

A költségvetés és a helyreállítási alap teljes összegének legalább 30 százalékát a klímaváltozással kapcsolatos célokra, az éves kiadásoknak 2024-től 7,5 százalékát, 2026-tól pedig 10 százalékát a biodiverzitási célokra kell fordítani. Ennek ellenőrzésére hatékonyabb éghajlat- és biodiverzitás-megfigyelő módszertant kell majd alkalmazni.

A költségvetés átfogó prioritása továbbá a nemek közötti egyenlőség biztosítása lesz, amelyet a programok nemekre gyakorolt hatásának előzetes felmérésével és nyomon követésével valósítanak meg.

Az Európai Unió Tanácsának még hivatalosan is el kell fogadnia az uniós költségvetést és az intézményközi megállapodást.

hirado.hu



- Hirdetés -

Hasonló bejegyzések

Jóváhagyta a frissített orosz nukleáris doktrínát Vlagyimir Putyin

cs3_szerk2

Bidenék kirobbantanák a harmadik világháborút, mielőtt Trump visszatér – dollármilliárdos biznisz múlik rajta

cs3_szerk2

Orbán Viktor: Trump győzelme visszahozza a békét és kiszélesíti gazdasági lehetőségeinket

cs3_szerk2

Diplomáciai nagyüzem Budapesten – Megkezdődött az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozója

cs3_szerk2

Pálfordulás: nyugati vezetők, akik korábban élesen bírálták Trumpot, most alig várják a vele való együttműködést

cs3_szerk2

Donald Trump az Egyesült Államok 47. elnöke

cs3_szerk2

Szörnyű tragédia: Beomlott az újvidéki vasútállomás egy része, sokan meghaltak

cs3_szerk2

Közös nyilatkozatot írt alá Orbán Viktor és Herbert Kickl Bécsben

cs3_szerk2

Georgiai választás: az emberek a békére és a stabilitásra voksoltak

cs3_szerk2