Külföld

ENSZ-közgyűlés – Szijjártó: el kell kerülni, hogy a víz miatti konfliktusok biztonsági fenyegetést jelentsenek a világra

A nemzetközi diplomáciában törekedni kell arra, hogy a vízellátás miatti konfliktusok ne jelenthessenek újabb biztonsági fenyegetést a világra – hangoztatta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az ENSZ-közgyűlés New Yorkban zajló ülésszakának vízgazdálkodással foglalkozó kísérőrendezvényén szerdán.

Kijelentette: egyértelműen bebizonyosodott, hogy a víz kulcsszerepet játszik a nemzetközi béke és biztonság fenntartásában, ezért a nemzetközi diplomáciának nagyobb figyelmet kellene szentelnie a vízforrások békés elosztásának, illetve a világ vízbázisait fenyegető jelenségek elleni küzdelemnek.
    Szijjártó Péter leszögezte: Magyarország kiemelten kezeli a vízdiplomáciát, és az ENSZ keretein belül egyértelmű elismerés övezi azt a teljesítményét, amelyet az ENSZ vízügyi egyezményének hároméves magyar elnöksége során nyújtott.
    Hazánk szorgalmazza, hogy minél több ország csatlakozzon ehhez az egyezményhez, és ratifikálja is – fűzte hozzá.
    Emlékeztetett arra, hogy jelenleg 2,5 milliárd ember él vízhiányos területeken. Ez a világ népességének 36 százaléka, ráadásul a világ GDP-jének egyötödét ezeken a területeken élő emberek állítják elő. A jelenlegi előrejelzések szerint 2050-re már 4,8 milliárd ember fog vízhiányos területen élni.
    A világon 280 folyó és 600 olyan vízbázis van, amely országhatárokon átnyúlik, a világ népességének 40 százaléka ilyen területen él. A lokális vízválságok emiatt könnyen olyan konfliktusforrásokká alakulhatnak, amelyek nagyobb mértékű feszültségek kirobbanásához vezetnek – fejtette ki Szijjártó Péter.
    Utalt a külgazdasági és külügyminiszter arra is, hogy az idén rendezik meg a harmadik budapesti Víz Világtalálkozót, amelyek közül az első – 2013-ban – nagy szerepet játszott abban, hogy a fenntartható növekedési keretrendszerben a víz kérdésköre önálló célkitűzésként jelenjen meg. Az október 12-15. közötti világtalálkozón a döntéshozók, a gazdasági és pénzügyi szektor képviselői, valamint a tudományos életből érkezett vezetők a tervek szerint arról is vitáznak, hogy milyen globális megoldási lehetőségek vezetnek a biztonságos vízellátáshoz.

MTI



- Hirdetés -

Hasonló bejegyzések

Jóváhagyta a frissített orosz nukleáris doktrínát Vlagyimir Putyin

cs3_szerk2

Bidenék kirobbantanák a harmadik világháborút, mielőtt Trump visszatér – dollármilliárdos biznisz múlik rajta

cs3_szerk2

Orbán Viktor: Trump győzelme visszahozza a békét és kiszélesíti gazdasági lehetőségeinket

cs3_szerk2

Diplomáciai nagyüzem Budapesten – Megkezdődött az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozója

cs3_szerk2

Pálfordulás: nyugati vezetők, akik korábban élesen bírálták Trumpot, most alig várják a vele való együttműködést

cs3_szerk2

Donald Trump az Egyesült Államok 47. elnöke

cs3_szerk2

Szörnyű tragédia: Beomlott az újvidéki vasútállomás egy része, sokan meghaltak

cs3_szerk2

Közös nyilatkozatot írt alá Orbán Viktor és Herbert Kickl Bécsben

cs3_szerk2

Georgiai választás: az emberek a békére és a stabilitásra voksoltak

cs3_szerk2