A Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara már 2019-ben felismerte, hogy a jövő gazdaságának egyik kulcseleme az informatikához szorosan kapcsolódó robotika lesz. Ezt felismerve az évet a Robotika Évének nyilvánították, és azóta is elkötelezetten dolgoznak azon, hogy a következő generáció felkészülten nézhessen szembe a digitális korszak kihívásaival.
A kamara nemcsak felismerte a robotika fontosságát, hanem komoly lépéseket is tett annak érdekében, hogy a fiatalok minél korábban megismerkedhessenek az algoritmikus gondolkodás alapjaival. Az elmúlt évek során közel 17 millió forintot fordítottak robotikai programok támogatására, amelyek közé tartozik a World Robot Olympiad versenyre való felkészítés, egy jól felszerelt „Robotika sarok” kialakítása a kamarai székházban, valamint ingyenes robotika szakkörök és táborok szervezése általános iskolás tanulók számára.
2025-ben már második alkalommal szerveztek robotika szakkört Csongrádon. A hat héten át tartó foglalkozásokon heti két alkalommal összesen 12 tanuló vett részt. A szakkör célja, hogy játékos formában segítse a programozási alapismeretek elsajátítását, fejlessze az algoritmikus gondolkodást, és elősegítse a közös munka örömét és hatékonyságát.
A robotikai foglalkozások különösen hasznosak a gyerekek fejlődése szempontjából: nemcsak manuális ügyességüket fejlesztik, hanem a logikus gondolkodást, a problémamegoldó képességet és az együttműködés fontosságát is előtérbe helyezik. A tapasztalatok szerint ezek a programok nem kizárólag a legjobb tanulókat szólítják meg, olyan diákokat is motiválnak, akik korábban még soha nem találkoztak például LEGO-val vagy programozással.
A szakkörök és táborok célja nem az, hogy minden gyermekből programozót neveljenek, hanem hogy egy olyan gondolkodásmódot alakítsanak ki, amely a jövő bármely szakmájában hasznos lehet. A csoportmunka a projektfeladat a munkahelyeken is felértékelődik. A cégek visszajelzéseiben hangsúlyt kap az innovatív, új technológiák működtetése, vagy annak jövőbeni kiterjesztési szándéka. Mindehhez új ismeretek, kompetenciák kellenek, a hatékonyság érdekében új munkamódszerekre van szükség. Az a szellemiség, amely a robotika mögött áll, a problémák felismerése, megoldási lépésekre bontás, tesztelés és javítás, alapvető készségként jelenik meg egyre több munkahelyen.
Külön öröm, hogy a program már a legkisebbeket is eléri, mivel három óvodában is tartottak már játékos robotikai foglalkozásokat (Templom utcai, Bökényi és Bercsényi utcai óvodákban), ahol a gyerekek játékos formában ismerkedhettek meg az irányított mozgásokkal, logikai feladatokkal.
A kamara által képviselt filozófia egyértelmű. A jövő munkaerejének megalapozása az oktatásban, az együttműködésben és az innovációban rejlik. A robotika ehhez kiváló eszköz, és ha jó kezekbe kerül, abból komoly jövő épülhet. Ha tehát időtávban gondolkodunk a robotika által fejlesztett képességekről, akkor az oktatás-nevelés területén az óvodától az egyetemig rajzolhatjuk meg azt az ívet, amelynek pozitív hozadékát elvárja az exponenciálisan változó világunk.
- Hirdetés -