Tegnap kezdődött és jövő vasárnapig tart a paralimpia Párizsban, mely a XVIII. alkalommal kerül megrendezésre. Ez a fogyatékkal élő emberek számára rendezett legismertebb nemzetközi sportverseny, amely az olimpiai játékok mintájára jött létre.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) 2001-ben állapodott meg abban, hogy 2012-től mindig két héttel a nyári olimpiai játékok után, annak versenyhelyszínein rendezik meg a paralimpiát.
Közel 180 ország 4400 sportolója verseng majd 22 sportágban. A különböző sérültségi kategóriák miatt 549 számban tartanak majd eredményhirdetést. Hasonlóan az olimpiához, a mostani paralimpia is bekerül majd a történelemkönyvekbe a nemek közötti egyenlőség miatt: a nők rekordot jelentő 236 számban versenyeznek és a női résztvevők száma minden eddigit meghaladó lesz – erről számolt be az Eurosport.hu
A versenyek a tegnapi megnyitó után – amelyet a Concorde téren és Champs-Elysées-n rendeztek, ma kezdődnek el. Az első versenynapon négy sportágban lesznek érdekeltek a magyarok a párizsi paralimpián.
A magyar színeket 39 versenyző képviseli, a csapat létszáma nagyobb, mint három éve, Tokióban és minden olyan sportágban – úszás, vívás, atlétika, asztalitenisz, kajak-kenu, erőemelés, triatlon, íjászat, sportlövészet, kerékpár – indul sportoló, amelyben a japán fővárosban is. Lesz három olyan sportág, amelyben a legutóbbi játékokra nem jutott ki magyar versenyző: Fonyódi Ildikó lovaglásban, Burányi Flóra cselgáncsban, Szabó Alexandra és Nagy Vivien bocciában szerzett kvótát. Magyarország lovaglásban 2004-ben, bocciában 2012-ben, dzsúdóban pedig 2016-ban volt ott legutóbb a paralimpián.
Az összes, jelenleg aktív magyar paralimpiai bajnok indul Párizsban: Illés Fanni, Bianka Pap és Konkoly Zsófia úszásban, Ekler Luca atlétikában, Veres Amarilla kerekesszékes vívásban, Pálos Péter asztaliteniszben, Kiss Péter Pál pedig kajak-kenuban próbálja majd megvédeni a címét. A csapat több mint negyede, tíz versenyző újonc, Molnár Nikoletta, Boldizsár Dalma, Hotz Csenge, Mocsári Bence, Fonyódi Ildikó, Szabó Alexandra, Nagy Vivien, Luterán Petra, Rescsik Csaba és Kiss Tibor most először vesz részt paralimpián.
A küldöttségből elsőként a kerekesszékes íjász, Gáspár Tamás mutatkozik be, aki az Invalidusoknál kialakított pályán a W1-es kategória rangsorolóján próbál minél jobb eredményt elérni, hogy aztán vasárnap jó pozícióból kezdhesse a kieséses szakaszt. Gáspár második paralimpiáján szerepel, három éve, Tokióban ötödik lett.
A Paris La Défense Arénában három úszónak lehet szorítani, az egyformán paralimpiai bajnok Konkoly Zsófiának (S9, 400 gyors) és Pap Biankának (S10, 50 gyors), valamint Adámi-Rózsa Zsanettnek (S2, 100 hát). Konkoly három éve ezüstérmes volt ebben a számban, azaz az első versenynapon jó eséllyel meglehet az első magyar érem is a francia fővárosban. Pap összesen öt számban indul. Az uszodában délelőtt az előfutamokat bonyolítják le, este következnek a döntők.
Az asztaliteniszezőknél az Arlóy Zsófia, Szvitacs Alexa páros a nyolcaddöntőben kezd a WD20-as kategóriában, mégpedig egy nehéznek tűnő ellenféllel, a kínai Liu Menggel és Mao Csing-tiennel. A magyarokat a kilencedik, az ázsiaiakat a hetedik helyen emelték ki.
A pingpongosok a Dél-párizsi 4-es Arénában versenyeznek, az 1-es Arénában pedig a pétanque-hoz hasonló golyósportban, a bocciában vetélkednek a résztvevők, köztük – 16 év szünet után – két magyar is. Nagy Vivien a BC2-es, az éremesélyesek között számon tartott Szabó Alexandra pedig a BC4-es kategóriában érdekelt. Mindketten csoportmérkőzéseket játszanak csütörtökön, Szabó kettőt, Nagy egyet.
Hajrá magyarok!
Forrás: MTI
- Hirdetés -