Belföld

Belügyminisztérium: a pedagógus átlagbér idén bruttó félmillió forint körül alakul

A pedagógusok életpályájáról szóló új törvény rendelkezései szerint a munkáltatóknak 2023. szeptember 15-éig kellett tájékoztatniuk a pedagógusokat és a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítőket a 2024. január 1-től életbe lépő jogállásváltással összefüggő változásokról – tudatta a Belügyminisztérium közleményben pénteken az MTI-vel.

A kedvezményezett vagy felzárkózó településen dolgozó, vagy a rendeletben meghatározott felzárkóztató tevékenységet folytató pedagógusok ugyancsak a mai napig kapták meg kinevezésük módosítását, hiszen 2023. július 1-jéig visszamenőleg esélyteremtési illetményrészre jogosultak. Ugyancsak a mai napig kellett módosítani azoknak a pedagógusoknak a kinevezését, akiknek az illetménye nem érte el a bérsávok alsó határát, az ő illetményük is 2023. július 1-jétől emelkedik meg. A változások a köznevelésben dolgozó mintegy 140 000 pedagógust és több mint 42 000 nevelő-oktató munkát közvetlenül segítőt érintenek – írták.

A tankerületi intézményekben 81 333 pedagógust és 13 297 nevelő-oktató munkát közvetlenül segítőt érintenek a változások. A tankerületi intézményekben 52 413 fő (55 százalék) illetménye emelkedik 2023. július 1-jétől – áll a közleményben.

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete az oktatásban a 2020. évben 362 838 forint volt, ami 2021-re 401 837 forintra, 2022-re 446 243 forintra emelkedett. A 2023. január 1-jétől végrehajtott 10 százalékos és a 2023. július 1-jétől visszamenőleg végrehajtandó további illetményemeléseknek köszönhetően a 2023. évi pedagógus átlagbér bruttó 500 000 forint körül alakul majd, 2024. január 1-jétől pedig átlagosan további 10 százalékkal emelkedik – írták.

A béremelések fedezetét a nemzeti költségvetés biztosítja, hiszen Magyarország mindeddig nem kapta meg a neki járó uniós forrásokat. A kormány a fedezetet minden köznevelési intézmény fenntartójának rendelkezésére bocsátja: a 2023. július 1-jétől visszamenőleg járó illetményemelésekhez szükséges forrásigényt 2023. novemberében, a 2024. január 1-jétől nemzeti költségvetésből biztosított további legalább 10 százalékos bértömeget 2024. év elején. A pedagógusok új életpályájáról szóló törvény teljesítményalapú bérezést vezetett be, így nem határozza meg központilag a béreket. A béremelések fedezete bértömeg formájában áll a munkáltatók rendelkezésére, annak munkavállalók közötti felosztásáról a munkáltatók döntenek – közölte a Belügyminisztérium.



- Hirdetés -

Hasonló bejegyzések

Varga Mihály: intenzív fejlődés szakaszába lép a gazdaság

Szabó Viktor

Orbán Viktor: fontos, hogy Magyarország békepárti egységet mutasson

Szabó Viktor

Orbán Viktor: Bizakodunk Robert Fico felépülésében, de most egyedül kell küzdenünk a békéért

Szabó Viktor

Újabb két kínai autómárka jelenik meg Magyarországon

Szabó Viktor

„Mozgás receptre” program indul Magyarországon

Szabó Viktor

Szijjártó Péter: az európai választás meghatározó abból a szempontból, hogy békében vagy háborúban fogunk-e élni

Szabó Viktor

Magyarország maradjon a béke szigete! Békemenet lesz  június 1-jén!

Szabó Viktor

Orbán Viktor fogadta az állami látogatásra Magyarországra érkező kínai államfőt

Szabó Viktor

Szijjártó Péter: Magyarország minden nyomásgyakorlás ellenére ki fog maradni a NATO őrült akciójából

Szabó Viktor