Stabilitás a bizonytalan világban, közösségi erő a piac nyomása alatt – így összegezhető a szentesi DélKerTÉSZ 2025-ös éve Nagypéter Sándor elnök szerint. Bár a termelői árak csökkentek, a szövetkezet értékesítési biztonságot, fejlődést és válságálló működést tudott garantálni tagjainak, miközben rekordközeli mennyiséget juttatott piacra. Az elnök az eredményekről, a kertészeti ágazat súlyos kihívásairól és a 2026–2030 közötti nagyszabású fejlesztési tervekről is részletesen beszélt portálunknak adott interjújában.
Elnök úr hogyan értékeli a 2025-ös évet a szentesi Délkertész szempontjából és mely eredményekre a legbüszkébb az elmúlt egy év vonatkozásában?
Amikor a DélKerTÉSZ szempontjából értékelek, akkor elsősorban a termelő tagjaink szemszögéből közelítem meg egy-egy év összegzését és csak másodsorban a logisztikai-kereskedelmi szempontból. A 2025-ös évet egy közepes jó évnek minősíteném. Nem a termelői árak szempontjából, hanem abból a szempontból, hogy egy erős, és széles vevői partnereink számára belföldön egyre erősebb szerepet töltünk be. Sőt a közép-kelet európai régióban is folyamatosan tudunk növekedni. A 2025-ös évben szinte az összes frisspiaci paprika és paradicsomféle termelői ára csökkent az előző évhez képest. Sajnos azonban a termelői önköltségi árak és a logisztikai, kereskedelmi üzemeltetési költségek nem stagnáltak, hanem folyamatosan az inflációt meghaladóan növekednek. Ez pedig a kertész eredményességi ollóját folyamatosan szűkíti. De a nehézségek ellenére az idei évben a termelői hozamok megközelítették a 2023. évi, a DélKerTÉSZ szempontjából történelmi forgalmazott mennyiségi csúcsot. Így a termelői hozamok több mint 2.500 tonnával való növekedésével vált egy közepesen jó évvé a 2025-ös év. Fontos azt leszögezni, hogy a több mint 28.000 tonna frisspiaci paprika és paradicsom értékesítésünket a legnagyobb túlkínálati időszakban, mint az augusztus második felétől szeptember végéig tartó időszakban is a lehető legjobban tudtuk értékesíteni. A szövetkezetünk legszélesebb csomagolási és talán az ország legnagyobb logisztikai kapacitásával valamint a legszélesebb belföldi és külföldi áruházlánci kapcsolatrendszerével értékesítési biztonságot teremtett tagjai számára. Ma a tagok számára az ár mellett egyértelműen a legfontosabb kritérium az értékesítési biztonság. 22 éve mindig a megadott határidőre transzparens elszámolási rendszer mellett a legtisztességesebb áron fizetjük termelőinket. Továbbra is biztosítottuk tagjaink számára ebben a nehéz pénzügyi és gazdasági helyzetben a nagyon hosszú kamatmentes finanszírozással az input anyagok, palánták és kertészeti anyagokat. A 2025. évi több, mint 2 milliárdos fejlesztésnek a 70%-át a termelő tagjaink termesztő területük bővítésére, korszerűsítésére, energiahatékonyság javítására, hozamjavításra, a külső klimatikus változások behatásainak tompítását szolgáló fejlesztésekre fordítottuk. Mindent megtettük és meg fogunk tenni, hogy tagjaink erősek, válságállóak, hatékonyak és versenyképesek maradjanak a turbulens külső világgazdasági behatások és veszélyek ellen.
A Délkertész, illetve Ön 2025-ben több szakmai elismerésben és díjban részesült. Mit jelentenek Önnek személyesen, illetve a közösség számára?
Az elmúlt 22 évben abban a szerencsés helyzetben volt a szövetkezet, hogy több alkalommal kapott jelentős díjakat, már az elődöm idején és most az eddigi hatéves pályafutásom során. A szövetkezet mindenkori vezetésének filozófiájamindig is az, hogy sosem az egyéni érdekeket nézte, hanem a közösségi szemlélet szerint végezte és végzi munkáját. Mindezt úgy, hogy ebben a termelői együttműködésben a kicsi és a nagy termelő is egyaránt megtalálja a számítását. Nem mondhatom, hogy ez könnyű feladat, hiszen ezért nap, mint nap küzdeni kell. De ettől válik erőssé és naggyá ez a közösség. Az idei díjakat talán azért is kaphattuk meg, mert az elmúlt 4-5 év világgazdasági nehézségeivel szemben ugyan merészséggel, de tudatos stratégiával végeztük közösségi szemléleten alapuló tevékenységünket, logisztikai és termelői fejlesztéseinket és hosszú távú előre mutató utánpótlás neveléssel alapozott mentorprogramunkat.
Milyen kihívásokkal kellett szembenézniük 2025-ben a kertészeti ágazatban?
2025-ben és már az azt megelőző egy-két évben is a paprikatermesztőket érő növényi vírusok jelentik a legnagyobb veszélyt és működésük fennmaradását. Sajnos nem eleget beszélünk erről a kérdésről országos szinten. De higgyük el ezek a növényi vírusok ugyanolyan nagy bajt jelentenek termelőink számára, mint a 2025. évi száj- és körömfájás, a sertéspestis, a baromfi influenza, a kéknyelv vírus. Pontosan olyan nagy baj a hajtatásos kertészeti kultúrát tizedelő növényi vírusok. A monokultúrás termesztés egyik nagy kihívása, hogy a növényi kártevők elleni integrált biológiai védekezés egyre nagyobb nehézségekbe ütközik. A komplex integrált termesztés során a termelőink mindent megtesznek, hogy a legkorszerűbb és legellenállóbb fajtákkal termeljenek. Itt szükséges lesz egy higiéniai és még összetettebb komplex termesztéstechnológia kidolgozására és annak gyakorlati alkalmazásának bevezetésére.
Nagy kihívás a harmadik országokból beáramló paprika és paradicsom nyomás. Mára már egyre hosszabb ideig jelen vannak a harmadik országok árui a hazai termesztési szezonban is. Értjük, hogy a fogyasztói árakat féken kell tartani, de úgy nem lehet egészséges versenyről beszélni, hogyha az áruházláncok és az uniós előírások magas élelmiszerbiztonsági, fenntarthatósági és társadalmi előírásokon alapuló ESG megfelelőségeket követelnek meg az EU-s és ezen belül is a hazai termelőkkel szemben, miközben a harmadik országokból beáramló hasonló árukra ezek nem vonatkoznak.
Fontos kihívás a jövőben a munkaerő helyzet a kertészeti gazdaságokban. Érdemes a meglévő rendelkezésre álló munkaerőt is koncentráltabban – úgy, mint a termelői együttműködést – kezelni termelői szervezeti szinten. Munkaerő közösségek megteremtésével és a termelők közötti megfelelő elosztásával irányítottabban rendelkezésre bocsátani. Jobban át kell gondolni többek között az üvegházas termelőknél a harmadik országbeli munkavállalók szerepét és jelentőségét. Továbbra is azon kell dolgozni, hogy minden termelő a saját termesztéstechnológiai szintjét tekintse át és vizsgálja felül, hogy az mennyire hatékony, termelékeny és versenyképes a mai piaci és klimatikus változásokra. Ennek érdekében a szükséges kisebb-nagyobb korszerűsítéseket és fejlesztéseket el kell végezni már rövid távon, mert csak így tudnak fennmaradni.

Ezek a díjak és elismerések milyen új lehetőségeket nyitnak meg a Délkertész előtt?
Szövetkezetünkre eddig is fontos partnerként tekintettek mind a vevőink, mind a beszállító input és szolgáltatási partnereink, hiszen a megbízhatóság és a következetesség volt ránk jellemző. Mindig erős védőhálót jelentettünk és teremtettünk meg termelői tagjaink számára. Így ebben továbbra is számíthatnak ránk. A szakma minden érdekképviseleti szervével, a szakminisztériumokkal eddig is mély szakmai kapcsolatokat ápoltunk a hajtatásos kertészet jövőjének érdekében. A díjak ezeket a szakmai együttműködéseket véleményem szerint tovább erősítik. Az egymás iránti kölcsönös szakmai bizalmi viszonyok tovább tudnak mélyülni.
Milyen konkrét célokat tűztek ki 2026-ra?
A 2026-os célok egy 2021-től 2030-ig tartó stratégiára épülnek. Ugyanis 2020-ban az Őszi Hajtatási Szakmai Napon vázoltam fel a résztvevők számára a szövetkezet 2021-2030 tízéves fejlesztési elképzeléseit. Időarányosan nem állunk rosszul, de gyorsabban és nagyobb hatékonysággal is haladhatnánk. Ebben nem vagyok egészen elégedett. De általában sem jellemző rám, hogy mindennel meg vagyok elégedve. 2026-ban teljesen új épületté varázsoljuk a jelenlegi ládamosó, targoncatöltő és karbantartó műhelyként funkcionáló épületünket. Egy modern épületegyüttes lesz, melyben a korszerű és hatékony ládafertőtlenítés, targoncák töltési helyisége, valamint újszerű preventív és prediktív karbantartási rendszereket szolgáló helyiségek kerülnek kialakításra. Ebben az évben is 5 üvegháztelepen napelembővítést és energiatárolók telepítését végezzük el a drága vállalati fosszilis energia kiváltása céljából. Előre láthatólag legalább egy tucat termelői telephelyen fogunk végezni kisebb és nagyobb fóliakorszerűsítést a klimatikus környezeti behatások tompítása érdekében termelőinknél. De folyamatosan korszerűsítjük a hardver és szoftver berendezéseinket is. Bevezetésre kerül az integrált termelői nyilvántartó rendszerünk, mellyel jelentős mennyiségű digitális adatállomány fog rendelkezésünkre állni a jövőben a termelők napi és termelési ciklusonkénti tevékenységéről, mellyel jelentős lépést tudunk tenni a további innovációk, fenntarthatósági és közösségépítési tevékenység fejlesztésében. A logisztikai és kereskedelmi telephelyünkön 2027-2028-ban a szociális és irodaépület teljes felújítását és korszerűsítését is el kívánjuk végezni. Így 2028 év végére a szövetkezet jelenlegi telephelye Közép-Kelet Európa egyik legmodernebb zöldség-gyümölcs termelői szervezeti logisztikai központjává tud válni.
Hogy látja a szentesi kertészet jövőjét országos és nemzetközi szinten?
A Szentes és környéki kertészek mindig élen jártak az innovációban. Nem véletlen, hogy 150 évvel a bolgárkertészek által meghonosított melegágyi kertészeti termesztés óta a hagyományok tiszteletben tartása mellett folyamatosan fejlesztettek és modernizáltak a versenyképességük megőrzése érdekében. Ez a szemlélet ma is fennmaradt és a DélKerTÉSZ közössége egy olyan erős kertészeti bázis, mely hosszú távon is fenn tud maradni. Az itteni termelők már több mint fél évszázaddal ezelőtt felismerték, hogy termelői közösségben érdemes együtt piacra kerülni. A DélKerTÉSZ termelői számára, ha a mindenkori vezetés azon lesz, hogy a termelői együttműködések működését és fejlesztési forrásokat minden körülmények között okszerűen és célszerűen kiaknázza, akkor a Szentesi Paprika és Szentesi Paradicsom termékmárkák a következő évtizedekben és évszázadokban is meghatározóak maradhatnak Magyarországon és jelentős közép-kelet európai régiós piaci szereplővé válhatnak. A következő években még nagyobb szerepet fognak kapni a fenntartható módon termesztett zöldségek. Ebben pedig Szentes és környéki termelők eddig is és ezután is élen jártak, vannak és lesznek is.

Ön hogy készül az új évre, milyen személyes terveket és célokat fogalmaz meg?
Nincsenek személyes céljaim. Akik közvetlen módon ismernek és dolgoznak velem azok pontosan tudják ezt a hitvallásomat. 2003 óta, azaz 22 éve dolgozom a DélKerTÉSZ-nél. Amikor még nem elnök voltam, akkor sem személyes ambíciók vezéreltek, hanem az, hogy amit csinálok, azt a legjobban tegyem. Így neveltek és ez beleivódott az életembe. Ez sokszor nem feltétlen jó az ember magánéletében. De ezen a mentalitáson már nem kívánok változtatni. Amióta elnök lettem, pedig nem kérdés, hogy nem én, hanem mi vagyunk. Egy termelői közösségért az abban lévő tagokért, a munkatársakért dolgozunk és dolgozok. A fejlődéséért, a hagyományok és az elődök munkájának becsületéért és a jövő generációjának tudásátadáséért végezzük.
Mit üzen a Délkertész tagjainak, fiatal kertészeknek, a térségben élőknek?
A termelői tagjaink továbbra is számíthatnak a DélKerTÉSZ által létrehozott erős logisztikai és kereskedelmi rendszerére, az értékesítési biztonságra, a termelőknek nyújtott széles finanszírozási és pénzügyi védőhálóra, a fejlesztési lehetőségekre. A fiatal kertészek számára további még nagyobb támogatási lehetőségeket indítottunk és indítunk el. A térségben élők számára így termelő tagjainkkal együtt közvetetten és közvetlen módon biztos megélhetést és fejlődési lehetőséget tudunk teremteni. A Szentes és környékének civil szervezetei, egészségügyi és oktatási intézmények, sport és kulturális szervezetek számára a jövőben is, ahogy ezt eddig is tettük lehetőségeinkhez mérten anyagi és pénzügyi támogatásokat biztosítunk. Ezzel is erősítve, biztosítva a szűkebb és tágabb értelemben vett környezetünk és közösségeink vidékmegtartó képességét és a vidéki közösségi élet fennmaradását. Egészségben gazdag, eredményes boldog új évet kívánok mindenkinek!
- Hirdetés -
