Belföld Csongrád

Fokozottan védett madár bukkant fel újra Csongrádnál – a szürke fogoly állománya gyarapodni látszik

A természet apró, de annál jelentősebb csodája bontakozik ki Csongrád térségében. Hosszú idő után újra fészkelni kezdett a fokozottan védett szürke fogoly (Perdix perdix), amely az elmúlt évtizedekben szinte teljesen eltűnt a térségből. Most azonban a  Csongrádi Május 1 Vadásztársaság területén végzett megfigyelések azt mutatják, hogy van okunk a bizakodásra a faj állománya lassan, de biztosan növekedésnek indult.

„Az elmúlt években csupán egy-két párról volt tudomásunk, most viszont több helyen is 4–6 fészekszámot is sikerült felfedeznünk” – mondta el Bálint József, a vadásztársaság elnöke. Ez az eredmény igazi áttörést jelent, és reményt ad arra, hogy a faj ismét megtelepedhet a városunk külterületein.

A szürke fogoly az alföldi, mozaikos élőhelyeket kedveli a bokros-cserjés területeken, kaszálókon és hagyományos gazdálkodású földeken érzi otthon magát. Az elmúlt évtizedekben azonban ezek az élőhelyek szinte teljesen eltűntek a beszántott földek, a nagytáblás, vegyszerezett mezőgazdaság és az aszályos időjárás komoly csapást mértek az állományra.

A szürke fogoly fokozottan védett, eszmei értéke magas, vadászata szigorúan tilos. A faj fennmaradása érdekében a Május 1 Vadásztársaság tagjai áldozatos munkát végeznek. Alacsony itatókat helyeztek ki a fészkelőhelyek közelébe, etetik a madarakat, és igyekeznek csökkenteni a rájuk leselkedő veszélyeket. A fiókák most keltek ki, és többségük még csak a földön totyog szüleivel. A szülőmadarak ilyenkor csupán néhány méter magasra repülnek, hogy közel maradjanak kicsinyeikhez, így különösen fontos a körültekintés.

„A fiókák rendkívül sérülékenyek, és egy óvatlan lépés is végzetes lehet számukra. Mindezek mellett a 6-8 fiókából csupán néhány éri meg a kifejlett kort elsősorban a ragadozók miatt. Arra kérünk minden természetjárót, kirándulót és gazdálkodót, hogy fokozott figyelemmel legyenek ezekre a madarakra ” – figyelmeztetett Bálint József.

A helyi természetvédők és vadászok közös munkájának köszönhetően most valóban esély nyílik arra, hogy Csongrád külterületein újra rendszeresen láthassuk ezt a különlegesen szép és hasznos madarat. A faj visszatérése nemcsak ökológiai, hanem erkölcsi siker is, hiszen ez a faj az Alföld egyik jellegzetes madara volt, remélhetőleg lesz is.



- Hirdetés -

Hasonló bejegyzések

Orbán Viktor: Magyarország elemi érdeke, hogy kitartson az ukrán EU-tagságot elutasító álláspontja mellett

kissferenc

Jó példa Cserkeszőlő – sok turista, fürdő, értékes látnivalók, állandó programok 

kissferenc

Szijjártó Péter: Magyarország és Franciaország stratégiai területeken erősíti tovább az együttműködését

kissferenc

Közel 130 ezer jelentkező izgulhatott – megvannak a ponthatárok!

kissferenc

Holnaptól – a legmagasabb fokozatú hőségriasztás lép életbe

kissferenc

BYD: a szegedi gyár építése a tervek szerint halad

kissferenc

Gömölye, nyári alma, cukkini… kedves árusokkal beszélgettünk a csongrádi piacon 

kissferenc

Elkezdődött az őzek párzási időszaka fokozott óvatosság szükséges az utakon

cs3_szerk2

12. Nyíltvízi úszás Csongrádon, minden eddiginél többen álltak rajthoz a Holt-Tiszán

cs3_szerk2