A Dr. Bugyi István Szentesi Multidiszciplináris Centrum működése kapcsán számos megkeresés érkezett a Szegedi Tudományegyetemhez. Az alábbiakban olvasható az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ (SZAKK) közleménye a Centrum működéséről és fejlesztéseiről.
A Dr. Bugyi István Szentesi Multidiszciplináris Centrum kapcsán érkezett kérdésekre az alábbiakban egységesen a Szegedi Tudományegyetem mint fenntartó képet ad az osztálystruktúráról, a működésről, a humánerőforrás-ellátottságról, a mentőhelikopterhez kapcsolódó háttérellátásról, valamint a fejlesztésekről.
A szentesi kórház főbb osztályai közül a jelenleg hatályos működési engedély szerint az intézményben folyamatos ellátással működik az
- onkológiai 30 ágy kapacitás,
- a sebészeti 31 ágy, ebből sebészet 21, érsebészet 10,
- az urológiai 20 ágy,
- a krónikus belgyógyászati 20 ágy,
- a neurológiai 15 ágy, ebből stroke ellátás 5 ágy,
- a belgyógyászati 48 ágy,
- a mozgásszervi rehabilitációs 25 ágy,
- a traumatológiai 32 ágy,
- az infektológiai 20 ágy,
- a sürgősségi betegellátó 8 ágy,
- a csecsemő- és gyermekgyógyászati 16 ágy,
- a pszichiátriai 20 ágy,
- a pszichiátriai rehabilitációs 20 ágy,
- az intenzív 8 ágy és
- az addiktológiai rehabilitációs osztály 10 ágy
A teljes ágyszám összesen 323 db.
A szülészet és a kapcsolódó újszülött ellátás 2023. január 1. óta nem üzemel 0-24 órában, a működés szüneteltetését még az előző fenntartó kezdeményezte. A szülészet-nőgyógyászaton 2023. október 1. óta egynapos sebészeti ellátás keretén belül működik a szülészeti-nőgyógyászati egynapos részleg, mint új ellátási forma.
A fül-orr-gége osztály 10 ágyra rendelkezik engedéllyel, az egynapos műtéteken túl a nagyobb műtéteket a szegedi telephelyen működő Fül- Orr- Gégészeti és Fej- Nyaksebészeti Klinika látja el. A fenti szakmákhoz tartozó járóbeteg-szakellátás továbbra is zavartalanul működik.
A Szentesi Dr. Bugyi István Kórház a Szegedi Tudományegyetemmel történt integráció előtt hosszú ideje jelentős létszámhiánnyal küzdött. Ez ma már nem áll fenn, emellett olyan szakképzettségi deficit sincs, amely a biztonságos betegellátást veszélyeztetné. Akut létszámhiány esetén előfordul a Szegeden dolgozó munkatársak szentesi telephelyen való munkavégzése. Intézményi szinten az utánpótlás biztosítására nagy hangsúlyt helyeznek, példaként említhető, hogy a most záruló tanévben a SZAKK-nak már 60 fővel volt szakképzési munkaszerződése.
A szentesi centrumban az integrációt megelőző időszakban – hatósági döntés alapján – a heliport nem üzemelt, így az mentőhelikoptert nem fogadhatott. Az integrációt követően, a hatóság által elrendelt és a SZAKK által elvégzett felújítási munkák eredményeképpen jelenleg a heliport folyamatosan alkalmas a betegek fogadására. A betegfogadáshoz szükséges osztályok és háttér-infrastruktúra zavartalanul működik, jelenleg sem strukturális, sem kapacitásbeli változtatást nem terveznek e területen.
A SZAKK célja a szentesi ellátások fenntartása a minimumfeltételek által engedélyezett progresszivitási szinten. Ennek érdekében folyamatos a fejlesztés és nagyértékű beszerzések történnek az elmúlt másfél évben.
Megtörtént az IT eszközpark felújítása, új arc-állcsont-sebészeti rendelőt alakítottak ki és szereltek fel, beszereztek izotópos kardiológiai terheléses eszközöket, endoszkópos tornyot, panoráma röntgent, rehabilitációs és fizioterápiás eszközöket, kardiológiai és nőgyógyászati ultarhang-eszközöket, ABPM-et, monitorokat, defibrillátort, bevezették a Járóbeteg Irányítási Rendszert, a betegre szabott, elektronikus, gyógyszerész által támogatott gyógyszerelést, elindultak az egynapos nőgyógyászati műtétek, beindult a gyermeksebészeti, gyermeknefrológiai és a gyermek-gasztroenterológiai ellátás, visszaszervezték a pathológiai ellátást Hódmezővásárhelyről, új gépjárművekkel fejlesztették a betegszállítást, valamint a takarítás után a betegélelmezés is visszaszervezésre került, ami jelentős költségmegtakarítást és minőségjavulást eredményezett.
A Szentesen ellátott betegek száma az integráció óta növekedett, 2022-höz képest 4%-kal több fekvőbeteget és ezerrel több járóbeteget gyógyítottak.
Az elvégzett CT-vizsgálatok száma megduplázódott, évi csaknem 10 ezer vizsgálat volt, és javult a leletezési idő is, köszönhetően az SZTE távleletezési képességének. A régi, 16 szeletes CT berendezés cseréjét tervezik az állami CT/MRI csereprogram keretében.
A korábban igen korlátozottan elérhető ultrahang-vizsgálatok jelenleg minden nap – hétvégén is – elérhetőek, így a várólista jelentősen csökkent.
Jelenleg 1,3 milliárd forintos forrásból folyik a Mozgásszervi Rehabilitációs Részleg bővítése és a gyógyfürdő felújítása, melynek eredményeként megújul a fekvőbeteg részleg (467 m2 felújítása), 18 ággyal bővül a kapacitás, így plusz évi 300 beteg ellátása várható, valamint megvalósul a gyógyfürdő járóbeteg ellátó egységének felújítása és a hozzáférés javítása.
Tervezés alatt van és 2025 őszén kerül kiírásra egy olyan geotermikus energián alapuló energetikai és energiahatékonysági fejlesztés, mely egy új, ~3 MW felhasznált kapacitású, kaszkád felépítésű geotermikus rendszer tervezését és telepítését jelenti. A projekt hazai forrásból valósul meg, költsége bruttó 2,6 milliárd forint, ezzel a kórház energiahatékonysága javul, energiaköltségei csökkennek és az elavult fűtési rendszer nem jelent a továbbiakban kockázatot – áll a közleményben.
A betegellátásra vonatkozó szakmai kérdések és bejárási lehetőség kapcsán javasoljuk az érdeklődőknek, hogy a betegjogok figyelembevétele mellett olyan kollégák segítségét kérjék, akik kompetens módon tudnak válaszolni a feltett kérdésekre.
- Hirdetés -