Szebellédi Endre Nagymágocs polgármestere a közösségi oldalán hívta fel a figyelmet egy olyan bűnözési formára, amelyet leginkább az idős emberek és a könnyen befolyásolható személyek kárára követnek el, melynek végkifejlete értéktárgyaik és lakóingatlanuk elvesztése is lehet.
A következő módon megy végbe a megkárosítás:
1. Általában boltok, italkimérők előtt a tettes megszólítja a leendő áldozatát, és a többszöri beszélgetés következtében bizalmas viszonyba kerül vele.
2. A bizalmas viszony eredményeként az időst az „új ismerőse” a boltból, kocsmából hazakiséri, csomagját cipeli, és felajánlja, hogy helyette bevásárol, ezzel is csökkentve a terheit. Olyan erős baráti kötelék alakulhat ki, amely hatására régi barátaitól, családjától is elfordul a célponttá vált személy.
3. Következő lépésként megtörténik az „új ismerős” részéről a felajánlás a házkörüli munkák elvégzésére, ami rövid időn belül egyre nagyobb mértékű, mint például a falazás, festés, burkolás. A munka árát nem mondja meg az „új ismerős”, csak annyit közöl, hogy a végén majd elszámolnak.
4. Az elvégzett munka árát olyan magas összegben határozza meg az „új ismerős”, amit az átvert lakástulajdonos nem tud kifizetni. Ezt követi az alkudozás, melynek eredménye a lakástulajdon átírása, a vagyontárgyak átadása általában az „új ismerős” részére.
Az idős, kiszolgáltatott személy lakóingatlanát elveszíti, de ezt követően az eddig nyújtott „baráti” segítségek is elmaradnak. Az új tulajdonos pedig családjával beköltözik a könnyen szerzett házba, és megváltoztathatja az egész utca lakóinak életvitelét is. Ez hiába bűncselekmény, sajnos ez a bűnözési forma nehezen feltárható, csakis a veszélyeztetett személyekre való gondos odafigyeléssel akadályozható meg. Sokszor a megkárosított, kisemmizett személyek nem is értik mi történt velük, vagy nem mernek vallomást tenni a rendőrségen.
Szebellédi Endre tisztelettel kér midenkit, amennyiben ismeretlen, vagy eddig a környezetében nem megszokott személy jelenik meg folyamosan a szomszédságában időseknél, kiszolgáltatott embereknél, jelezze a Szociális Szolgáltató Központnak a 63 363 014 telefonszámon, vagy a Nagymágocsi Polgárőrségnek a 30 621 6242 telefonszámon.
Figyeljünk egymásra, vigyázzunk értékeinkre, mert csak közösen tudjuk megvédeni és megtartani Nagymágocsot!
- Hirdetés -