A cél az, hogy amennyi munkahelyet a vírus tönkretesz, annyi munkahelyet hozzunk létre – mondta Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn. A kormányfő a gazdaságvédelmi intézkedéseket ismertetve kiemelte: egyszerre kell megküzdeni a járvánnyal és a gazdasági következményekkel, “menteni az emberéletet és gondoskodni a jövőről”.
Az akcióterv három ütemben lesz végrehajtva:
- az elsőhöz tartozott a tb-járulék csökkentése, segítség a KATÁ-soknak és a hitelek törlesztésének felfüggesztése.
- Indul a második szakasz: az akcióterv három szakasza a nemzetei össztermék a GDP 18-20 százalékát csoportosítja át, ide értve a jegybank által indított programokat is. A kormányfő szerint el kell térni a 2020-as költségvetéstől. A költséfvetési hiányt 1 százalékról, 2,7 százalékra emelik.
- Ma öt program indul el
- Munkahelymegőrzés: A kormány a munkahelyek megőrzése érdekében, rövidített munkavégzés esetén átvállalja a bérköltségek egy részét
- Munkahelyteremtés: A kormány 450 milliárd forinttal támogatja a beruházásokat.
- Kiemelt ágazatok, amelyeket újra kell indítani: a turizmus, az egészségipar, az élelmiszeripar, a mezőgazdaság, az építőipar, a logisztika, a közlekedés, a film és a kreatív ipar.
- Vállalatok finanszírozása: kamat- és garanciatámogatott hiteleket biztosítanak magyar vállalkozásoknak,összesen több mint 2000 milliárd forint értékben.
- Család- és nyugdíjvédelem – a kormány visszaépíti a 13. havi nyugdíjat.
A kormányfő elmondta: 2021 februárjában a januári nyugdíjon felül a nyugdíjasok egyheti juttatást fognak kapni. Ezt történik majd 2022-ben, 2023-ban és 2024-ben is – ismertette a miniszterelnök.
Úgy fogalmazott: most a munkahelyeket kell menteni, de nem feledkezhetünk el a nyugdíjasokról sem, a szüleinkről és a nagyszüleinkről sem, akiket a mostani helyzet leginkább fenyeget.
Hír TV – MTI
- Hirdetés -