Góg János író és költő neve régóta egybeforrt Csongrád kulturális életével, és munkásságának jelentős része túlmutat a város határain. Az elmúlt években sorra jelentek meg figyelemre méltó kötetei, valamint legfrissebb műve, a Látlelet című prózai válogatás. Munkáját a napokban Krúdy-díjjal ismerték el.
Mindezekkel párhuzamosan folyamatosan aktív szereplője a hazai kulturális életnek. Elkötelezett kultúraszervezőként tevékenykedik és szívügye a Faludy György Irodalmi Műhely tevékenységének életben tartása és fejlesztése. Az elmúlt években számos kitüntetésben részesült, a Juhász Gyula-, Váci Mihály-, Toldy Ferenc-díj mellett megkapta a Magyar Köztársaság Érdemrendjének lovagkeresztjét is. Munkáját a napokban Krúdy-díjjal is elismerték, amelyet olyan kiemelkedő, főként prózai életművek alapján ítélnek oda, amelyek maradandó értéket képviselnek a kortárs magyar irodalomban. Góg János alkotásai nemcsak mélységük és emberközeliségük miatt fontosak, hanem azért is, mert helyi gyökerekből építkezve képesek országos jelentőséggel bírni. A díjról magát a költőt, Góg Jánost kérdeztük.

Kik kaphatnak ilyen díjat?
Csak irodalmár alkotók, elsősorban prózai teljesítményük alapján. Az indoklás szerint kiemelkedő alkotásokért ítéli oda az országos Krúdy-kör elnöksége.
Milyen szakmai feltételeknek kell megfelelni ahhoz, hogy valaki Krúdy-díjban részesülhessen?
Feltétel csak az alkotások minősége. Ezt az elismerést, amely a művészetek lovagja címmel is jár, évente ítélik oda, tudomásom szerint 4-5 főnek.
Mi lehetett az oka annak, hogy éppen Önre esett a választás az elismerés odaítélésekor?
Az elmúlt évben már elismertek Krúdy aranyéremmel, (ennek van ezüst és bronz fokozata is). Többször tartottam előadást Budapesten Faludy Györggyel való kapcsolatomról és saját alkotómunkámról is. Most jelent meg a LÁTLELET című prózai kötetem, de az elmúlt néhány évben látott napvilágot a Hűség és lázadás című regényem, a Leplezetlenül-Tükörképek interjúkötet, a Kubikosok nyomdokán című életpálya-kötet is. Ismerik és figyelemmel kísérik a kultúraszervező munkámat, a Faludy György irodalmi Műhely tevékenységét is. Nagy örömömre szolgál, hogy pozitívan értékelik az országos és nemzetközi pályázatainkat, amelyekben lehetőséget nyújtunk az ismert és a pályakezdő alkotóknak is a bemutatkozásra. Mindezek mellett, nagy elismertségnek örvend az Írók és Költők nemzetközi dél-alföldi fesztiválja, amelyet idén már hetedik alkalommal rendezünk meg.
A díj odaítélésének során milyen kategóriák vagy szempontok szerint történik a jelölés?
A Krúdy-éremben van bronz, ezüst és arany, a Krúdy-díjban tudomásom szerint lovagi és nagylovagi cím van. Amit én kaptam, az lovagi címzésű.
Hol került sor az ünnepélyes átadásra, és ki adta át Önnek?
A díjat 2025. április 3-án Budapesten adták át, az irodalmi estemen. (Az eredeti átadást március 15-e körüli időpontra tervezték, de akkor sajnos nem tudtam volna ott lenni, így elhalasztották azt.) A díjat Németh-Nyiba Sándor a Krúdy-kör elnöke és Stancsics Erzsébet író, elnökségi tag (Táncsics Mihály leszármazottja) adta át. A Krúdy-kör az ország legnagyobb tagságával rendelkező irodalmi csoportosulása nagyobb, mint például a Magyar Írószövetség.
Milyen gondolatokkal, érzésekkel fogadta a díjat, mit jelent ez az Ön számára?
Először is meglepett, nem számítottam rá. Az est és az elismerés átadásakor tapasztalt siker, egyetértés megható volt számomra. Ez a díj nem állami díj, hanem azok az irodalmárok adják, akik maguk is alkotó emberek, ezért még nagyobb jelentősége van számomra is, hiszen a teljesítmény alapján döntenek. A díj megtisztelő és örömmel tölt el, de nem jelenti számomra a fontossági sorrendet, nem változtatja meg irodalmi célkitűzéseimet, értékrendemet, nem leszek tőle elbizakodott, hiszen a maradandóságot nem elismerésekben, hanem alkotásokban mérik.
Ezúton is gratulálunk a díjhoz, és további sikeres alkotómunkát kívánunk!


- Hirdetés -