Kedden kezdetét veszi a 2025-ös férfi kézilabda-világbajnokság Dánia, Norvégia és Horvátország társrendezésében: január 14. és február 2. között harminckét nemzet csapata küzdhet meg a világbajnoki címért. A közel három héten át zajló tornát idén is az M4 Sport közvetíti, akik össze is gyűjtötték a legfontosabb tudnivalókat.
A 2025-ös férfi kézilabda világbajnokságon összesen három ország tizenegy városa lesz rendező – legutóbb a 2007-es németországi világbajnokságon láthattunk ennyi különböző helyszínt egy tornán, akkor 12 település rendezett mérkőzéseket. Idén két dán, négy norvég és öt horvát városban láthatnak vb-meccseket a kilátogatók.
A magyar válogatott Horvátországban, a határtól nagyjából harminc kilométerre található Varasdon játssza majd csoportmérkőzéseit, illetve továbbjutás esetén a középdöntős találkozóit is. A válogatottat 2022 óta irányító Chema Rodríguez bízik benne, hogy a helyszín közelsége miatt kilátogató magyar szurkolók hazai pályához hasonló hangulatot tudnak teremteni.
KERETBEMUTATÓ
Bár több fiatal játékos is kulcsszerepet tölt be a jelenlegi válogatott játékában, korántsem mondható tapasztalatlannak a keret – az átlagéletkor 28 év felett jár, ezzel a D csoport messze legidősebb kerete a magyar.
Ez egyébként nem feltétlen rossz jel: a fogadóirodák által legesélyesebbnek tartott négy nemzet, azaz Dánia, Franciaország, Norvégia, és Svédország vb-keretének átlagéletkora is meghaladja a 28 évet. Tehát: jó az öreg a háznál.
A kapuban három biztos pont közül válogathat Chema Rodríguez szövetségi kapitány: az immár 40 éves Mikler Roland bár az olimpiai kiesés után az M4 Sport kamerái előtt bejelentette, visszavonul a válogatottságtól, egy hónappal később már úgy fogalmazott, ha segíteni tud a csapatnak, ott lesz a vb-n. A veterán kapus kiváló őszi szezont tudhat maga mögött, alapember volt Szegeden, így kiérdemelte a meghívót, amivel ő lett a valaha volt legidősebb játékos, akit magyar vb-keretbe neveztek.
Bartucz László nevét a szurkolók egy életre megjegyezték, amikor a 33 éves kapus az olimpiai selejtezőtornán bemutatott védéseivel kulcszerepet játszott a válogatott ötkarikás kijutásában, a Benficában stabil teljesítményt nyújtó Palasics Kristóf pedig szintén jó formában érkezik a tornára.
Szinte biztos, hogy a három kapus egyszerre nem fog szerepelni egyik meccsnapi keretben sem, a korábbi tornákból kiindulva viszont várhatóan mindhárman pályára léphetnek majd valamelyik mérkőzésen.
Jobb szélen a tavaly januári Eb-n berobbanó Imre Bence helye megkérdőjelezhetetlen a kezdőben, és a hetesekhez is minden bizonnyal ő fog odaállni. Amennyiben bármilyen okból cserére kényszerülne a Kiel fiatalja, a szintúgy Bundesliga-légiós Krakovszki Zsolt, illetve az immár 34 éves Rodríguez Pedro is bevethetőek lesznek.
Várhatóan Bóka Bendegúz lesz majd az elsőszámú balszélső, aki évek óta gólerős játékot mutat a válogatottban, de Krakovszki Bencét is láthatjuk majd ezen a poszton. A 22 éves Krakovszki ikrek bár még nem számítanak kezdőknek, fiatal koruk ellenére stabil kerettagokként tekint rájuk a szövetségi kapitány. Velük együtt egyébként a felnőtt vb-keret tagjai közül hatan voltak ott a 2023 nyarán junior vb-döntős U23-as válogatottban: Fazekas Gergő, Ilic Zoran, Ónodi-Jánoskúti Máté, Palasics Kristóf is junior vb-ezüstérmesnek mondhatja magát.
A Ferencváros két jobbátlövővel is képviselteti magát a válogatott keretében: a rutinos Ancsin Gábor 34 évesen is szállítja a bombagólokat, míg a 2002-es születésű Ónodi-Jánoskúti Máté első világversenyére készülhet a felnőtt válogatottal. Ilic Zoran jelenleg szintén a Bundesligában légióskodik, ahol a védekező játéka is látványos fejlődésen ment keresztül, így átlövései mellett a hatosfal tagjaként is számíthat rá a kapitány.
Ilic a következő szezont már a Wisla Plock színeiben kezdi meg – ezzel háromra növelve a lengyel bajnok magyar játékosainak számát.
Ligetvári Patrik papíron balátlövő, azonban a Veszprémben és a válogatottban is nagyrészt védekező szerep hárul rá. Támadásban a szegedi Bodó Richárd, és a szintúgy Plockban légióskodó Szita Zoltán bombagóljaira számíthatunk a pálya bal oldaláról.
Korábban volt már rá példa, hogy Chema Rodríguez két irányítót is egyszerre játszatott, hiszen szerencsére három minőségi opció közül választhat. A keret legfiatalabb játékosa, Fazekas Gergő többször a hátára tudta venni a csapatot a közelmúltban, és ezen a tornán is vezérszerep hárulhat rá – 21 éves kora ellenére érett, sokoldalú játékot nyújt.
A veszprémi nevelésű irányító 2022-ben került kölcsönbe a Wisla Plock csapatához, ahol tavaly bajnoki címet és kupagyőzelmet is ünnepelhetett, és bár az újonnan One Veszprém név alatt futó rekordbajnok szerette volna Fazekast a soraiban látni 2025 nyarától, a játékos végül a lengyelországi folytatás mellett döntött, 2029-ig írt alá a Plocknál.
Lékai Máté hosszú évek óta meghatározó szerepet tölt be a nemzeti csapatban, és bár az első számú irányító cím már minden bizonnyal Fazekast illeti meg, a Fradi korszakos zsenije 36 évesen is képes olyan megoldásokra, melyek egy kiegyenlített meccset a magyarok javára billenthetnek. Hanusz Egon szintén légiós, Palasics Kristóf klubtársa a portugál Benficába. Posztriválisainál általában kevesebb játékidőhöz jut a válogatottban, amikor viszont pályára léphet, bátran vállalja a párharcokat, büntetőket harcol ki.
Ha legerősebb posztot kéne választani, a legtöbben valószínűleg a beállóst mondanák, hiszen három klasszis játékos áll Chema Rodríguez rendelkezésére. Bánhidi Bencétposztján a világ egyik legjobbjának tartják számon, Szegeden és a válogatottban is megbízhatóan szerzi a gólokat a bejátszásokból. Rosta Miklós sokáig az ő árnyékából próbált kibújni a Pick Szegednél, végül 2023-ban igazolt a Dinamo Bukaresthez, ahol képességeinek megfelelően már sokkal gyakrabban számítanak rá elsőszámú beállósként.
Sipos Adrián 34 évesen lendült csúcsformába: 2023 nyarán szerződtette a Melsungen, mely az azt megelőző idényben 9. helyen végzett a német bajnokságban. Másfél évvel később klubja vezeti világ legerősebb bajnokságának tartott Bundesligát, Sipos pedig minden meccsen meghatározó szerephez jut a védekezésben, sőt, az idei szezonban már 21 gólt is szerzett. A válogatottban azonban továbbra is leginkább a védelem vezéreként láthatjuk majd, a támadás feladata főként a másik két beállósra hárul majd.
ELLENFELEK, LEHETSÉGES ÁGAK
A csoportkör során szerdán Észak-Macedóniával, pénteken Guineával, majd végül vasárnap Hollandiával mérkőzik meg a nemzeti csapat a D jelű kvartettben – mindhárom meccs egyaránt 20:30-kor kezdődik.
Csoknyai István, a korábbi veszprémi klasszis és a Budakalász vezetőedzője szerint némiképp szerencsés, hogy Észak-Macedónia ellen kezdi meg szereplését a válogatott, hiszen Guineával nem csak hogy soha korábban nem találkozott a magyar válogatott, videós anyag híján felkészülni sem nagyon lehet az afrikai nemzet játékára – bár a szakember leszögezte, hogy ettől függetlenül természetesen mindenképp győzni kell ellenük.
A macedónokkal ezzel szemben azért van valamennyi közös története a magyar válogatottnak, még ha nem is a közelmúltból: az eddigi négy egymás elleni meccsből mindet Magyarország nyerte, legutóbb 2014-ben. A jelenlegi keretükből nehéz lenne egy játékost kiemelni, egytől egyig a macedón bajnokságban játszanak, jellemzően az Alkaloidban, vagy a BL-résztvevő Peliszterben.
A kispadon viszont egy sokak számára ismerős arccal találkozhatunk majd: minden idők legnagyobb macedón kézilabdázója, a Veszprémben korábban 5 évet eltöltő Kiril Lazarov irányítja Észak-Macedónia válogatottját.
Minden várakozás szerint a Hollandia elleni csata dönthet a csoportgyőzelemről. Legutóbb a 2022-es hazai rendezésű Európa-bajnokság csoportkörében találkozott a két csapat, akkor az újonnan átadott MVM Dome-ban hatalmas meglepetésnek számított a narancssárga alakulat 31-28-as győzelme. Azóta tovább erősödött a holland válogatott, akik többek között Kay Smits, Luc Steins, vagy Dani Baijens vezérletével kétségkívül győzni szeretnének a magyarok ellen.
Amennyiben az első akadályokat sikeresen veszi a válogatott, a 2-es számú középdöntős csoportban folytathatja menetelését a C csoport (Franciaország, Ausztria, Katar, Kuvait) három továbbjutója ellen – mint ahogy azt korábban említettük, továbbra is Varasdon.
Ebből a hat nemzetből a legjobb kettő jut tovább a negyeddöntőbe, ahol a 4. számú középdöntős csoport egyik továbbjutójával találkozhat Chema csapata: várhatóan Szlovénia, Izland, Horvátország, vagy Egyiptom közül kerülhet ki a lehetséges ellenfél.
Ez az ág olyan szempontból kedvezőnek mondható, hogy a magyar válogatott nem kényszerül rá egy papíron jóval erősebb válogatott legyőzésére a szövetség által kitűzött cél eléréséhez, azaz a negyeddöntőbe jutáshoz, hiszen ehhez elég az Eb-címvédő Franciaország mögött másodikként végezni. Azonban a csoportkörben Hollandia, a középdöntőben pedig Ausztria bár nem számítanak favoritnak a magyarok ellen, nagyjából hasonló minőséget képviselnek – a legjobb nyolc közé kerüléshez pedig mindkét nemzetet meg kell előzni.
A magyar válogatott vb-kerete:
Kapusok: Mikler Roland (Szeged), Bartucz László (Tatabánya), Palasics Kristóf (SL Benfica, Portugália)
Jobbszélsők: Imre Bence (THW Kiel, Németország), Krakovszki Zsolt (Wetzlar, Németország), Rodríguez Pedro (Tatabánya)
Jobbátlövők: Ancsin Gábor (FTC), Ilic Zoran (Hamburg, Németország), Ónodi-Jánoskúti Máté (FTC)
Irányítók: Lékai Máté (FTC), Fazekas Gergő (Wisla Plock, Lengyelország), Hanusz Egon (Benfica, Portugália)
Beállók: Bánhidi Bence (Szeged), Rosta Miklós (Dinamo Bukarest, Románia), SiposAdrián (Melsungen, Németország)
Balátlövők: Bodó Richárd (Szeged), Ligetvári Patrik (Veszprém), Szita Zoltán (Wisla Plock, Lengyelország)
Balszélsők: Bóka Bendegúz (Balatonfüred), Krakovszki Bence (Tatabánya)
A magyar válogatott vb-csoportmeccsei: (D csoport)
Január 15., szerda, 20:30 – Magyarország–Észak-Macedónia – M4 Sport
Január 17., péntek, 20:30 – Guinea–Magyarország – M4 Sport
Január 19., vasárnap, 20:30 – Magyarország–Hollandia – M4 Sport
- Hirdetés -