Belföld

Új szövetségi magasságok: az USA hivatalosan méltatta Magyarországot

Az amerikai külügyminisztérium szerint Trump és Orbán kormányai soha nem látott mértékben erősítik az együttműködést: atomerőművek, LNG, Fulbright-ösztöndíjak és közös AI-kutatás jelzik a partnerség mélységét.

Az Egyesült Államok külügyminisztériuma november 7-én kiadott közleményében „történelmi magasságokba emelkedettnek” nevezte az amerikai–magyar kapcsolatokat Donald Trump és Orbán Viktor vezetése alatt. 

A dokumentum egyik legfontosabb eleme egy új, közös amerikai–magyar nukleáris energetikai partnerség, amelynek keretében a felek megállapodtak a civil nukleáris ipar – köztük a kis moduláris reaktorok (SMR) és a kiégett fűtőelemek tárolása – területén való együttműködés előkészítéséről. 

Az Egyesült Államok célja, hogy Budapestet a közép-európai SMR-piac központjává tegye, és akár 10 reaktor megépítését támogassa, összesen 20 milliárd dollár értékben. 

Emellett Orbán Viktor egy 114 millió dolláros szerződést jelentett be az amerikai Westinghouse vállalattal a Paks I atomerőmű üzemanyag-ellátására.

Magyarország 600 millió dollár értékben amerikai cseppfolyósított földgázt (LNG) is vásárol majd.

A közlemény kiemeli, hogy Magyarország visszakerül a vízummentességi programba, ami megkönnyíti a két ország közötti utazást és fokozza a határbiztonságot. 

Az American Airlines 2026 májusától újraindítja közvetlen philadelphiai járatát Budapestre, ami tovább erősíti a gazdasági és kulturális kapcsolatokat.

A katonai és biztonsági együttműködés is új szintre lépett: megkezdődnek a tárgyalások a katonai információvédelmi megállapodás (GSOMIA) megújításáról, és Magyarország 700 millió dollár értékben vásárol amerikai védelmi eszközöket. 

Emellett hazánk aláírta az Artemis-egyezményt, amely a világűr békés és átlátható kutatásának nemzetközi keretrendszere.

A közlemény szerint az oktatási és tudományos együttműködés is bővül: 

  • a Fulbright-program új ösztöndíjakkal egészül ki, 
  • a magyar kormány pedig megduplázza hozzájárulását az amerikai támogatáshoz. 
  • Létrejön továbbá egy amerikai–magyar kutatókonzorcium a mesterséges intelligencia etikus alkalmazásának vizsgálatára,
  • valamint a HUN-REN és az MIT közös alapot hoz létre a tudományos innováció támogatására.


- Hirdetés -

Hasonló bejegyzések

Tombol a kánikula, harmadfokú hőségriasztás lép életbe

cs3-szerkeszto

Tovább gyűrűzik a tiszás gyermekvédelmi botrány: főügyészségi szakaszban a feljelentés

cs3-szerkeszto

Az egész országra kiterjedő tűzgyújtási tilalom lépett életbe

cs3-szerkeszto

Szentesi Zöldi László: a kormány hamarosan bajba kerül, a Fidesz-KDNP pedig néhány év múlva visszatérhet

cs3-szerkeszto

Nekiestek a romák Magyar Péternek

cs3-szerkeszto

Szőlő utcai ügy – Fidesz: Magyar Péter, Magyar Márton és a Kontroll végighazudták a kampányt

cs3-szerkeszto

„Cigányok, kapjatok észbe!” – heves reakciókat váltott ki Magyar Péter kijelentése a roma gyerekekről + VIDEÓ!

cs3-szerkeszto

Mandula Viktor: az arrogáns tudatlanság totális győzelme

cs3-szerkeszto

Közleményben mentek neki a Tisza-kormánynak a benzinkutak, tömeges bezárás jöhet

cs3-szerkeszto