Szentes

Mindszentnél, Szentesnél és Csongrádnál is virágzik a Tisza

A napsütéses meleg időnek köszönhetően a megszokottnál egy-két héttel korábban kezdődött el a kérészek rajzása – tapasztalta az MTI tudósítója.

Mindszentnél, Szentesnél és Csongrádnál is megkezdődött a kérészek rajzása, ami sok látogatót vonz a folyóhoz. Rengeteg csodás fénykép készül az egyedülálló természeti csodáról.

A tiszavirág a legnagyobb európai kérész; 2,5-3,8 centiméteres, a fehér farksertéivel 12 centiméter hosszú is lehet. A nőstényeknek a hímekhez képest nagyobb szárnyuk és testük van, farksertéi rövidebbek, így gyorsabb repülésre képesek.

A faj első említése Arisztotelésztől származhat, ugyanakkor nem teljesen biztos, hogy a tiszavirágról beszélt a görög filozófus. Az viszont már teljesen bizonyos, hogy 1634-ben egy belga orvos megfigyelte, és le is írta a kérészfajt.

Egykor egész Európában elterjedt volt a tiszavirág, de mára az élőhelyének számító folyók 95 százalékáról eltűnt a szennyezés és a szabályozás miatt. Mára csak a Tiszán, a Rába vízgyűjtőjében, illetve néhány, Magyarországtól keletre található folyóban él a tiszavirág. A faj védett, állományát a vízszennyezés mellett veszélyezteti a folyómeder kikövezése is.

A kérész lárvái a nőstények által lerakott petékből fejlődnek ki a mederfenéken. A kikelő lárvák befúrják magukat a meder falába és a víz felé nyitott vájatban élnek három évig egymáshoz közel, tíz-százezres egyedszámú telepeken. Három év után júniusban a lárvák előbújnak üregükből és a víz felszínére emelkednek.

A rajzás időpontja függ a vízhőmérséklettől, a napos órák számától, de egyes feltételezések szerint még a holdfázis is befolyásolhatja. A vízből kibúvó lárvák leginkább a folyó fölé benyúló faágakon, parti köveken, a stégeken vedlenek, a nőstények egy, a hímek két alkalommal.

A rovarokat már a vájatok szájánál békák várják, de lesben állnak a ragadozó halak, és a különféle madarak, köztük tőkésrécék, sirályok.

A kikelő szárnyas egyedek a víz felszíne közelében megkezdik rajzásukat. Néhány méter magasságú kavargó tömegben a hímek megkeresik a párjukat, a levegőben párosodnak. A párzás után a hím rövidesen elpusztul, a nőstény a vízbe rakja a mintegy hétezer petéjét.

A csodáról a Dél-Alföldi meteorológia egy videót is készített:

Fotók: Verona Vujinovic



- Hirdetés -

Hasonló bejegyzések

Tönkretették a Szentesi Lovaspályát – FRISSÍTVE! Happy end lett a story vége

cs3_szerk2

Ide fordulhatsz, ha a szilveszteri dirr-durr után kóbor kutyát találsz Szentesen és Csongrádon

cs3_szerk2

Kétnapos rémálom jön a szentesi kutyáknak

cs3_szerk2

Szentesi Mi Hazánk: Szentes nem felejt, és nem adja fel!

cs3_szerk2

Ajándék a szentesi gyermekosztálynak

cs3_szerk2

Összeütközött két autó Szentesen

cs3_szerk2

Zsoldosos diákok nyerték a megyei rendőrség versenyét

cs3_szerk2

Baleset Szentes közelében, teljes útzár!

cs3_szerk2

Tovább sarcolják a szentesieket a JÖSZ képviselői

cs3_szerk2