Belföld

Jön a tavasz, visszatértek az első gólyák Magyarországra

Visszatértek telelőhelyeikről az első fehér gólyák a Körös-Maros Nemzeti Parkba. A három, jó erőben lévő madár Dévaványán szállt le a hosszú út után.

Békés vármegyében az utóbbi években általában háromszáz körül alakul a fészkelő gólyapárok száma. Többségük rendszerint március második felében, Sándor-nap (március 18.) tájékán tér vissza telelőhelyéről. Minden évben akadnak azonban olyan példányok, amelyek korábban jönnek meg a nagy útról. Tavaly például március 3-án, Mezőberényben látták az első fehér gólyát. Idén még ennél is jóval korábban, február 23-án, este hat óra tájban bukkant fel három madár.

A Körös-Maros Nemzeti Nemzeti Park munkatársai mindhármukat azóta is rendszeresen látja Dévaványa térségében. A korai érkezés valószínűleg a február közepi enyhe időjárásnak köszönhető. A gólyák a hosszú út ellenére láthatóan jó erőben vannak, s mivel a térségben jelenleg nincs hótakaró, így az élelemhez is könnyen hozzájuthatnak.

A gólyáknál rendszerint a hímek érkeznek hamarabb, s mire a párjuk megjön, addigra kitatarozzák a fészket. A Körös-Maros Nemzeti Parkban szinte minden évben akadnak áttelelő gólyák is. Az esetek többségében ezek gyenge példányok, vagy repatriált, fiatal madarak, amelyek még nem elég erősek ahhoz, hogy vállalkozzanak az Afrikába vezető, hosszú útra. Idén két példány telelt át Battonya térségében – olvasható a nemzeti park honlapján. 

hirado.hu


- Hirdetés -

Hasonló bejegyzések

Különleges jelenség fog feltűnni az égen

Pászti Dániel

Négyszeresére növelte a kormány a kárenyhítési alap forrásait

tk_arpad

Eddig lehet regisztrálni a TeSzedd! hulladékgyűjtő akcióra

Pászti Dániel

„A füstérzékelő életet menthet” – jubileumi alkotói pályázat

tk_arpad

Az idei esztendő a válságállóság és a válságkezelés tesztje lesz

tk_arpad

Elindult a regisztráció a TeSzedd! hulladékgyűjtő akcióra

tk_arpad

Hétfőn 22 óra 24 perckor kezdődik a csillagászati tavasz

tk_arpad

Március végéig lehet pályázni a “Kerékpárral 7 határon át” program forrásaira

tk_arpad

Keddtől csütörtökig módosíthatók a középiskolai felvételi jelentkezések

tk_arpad

Honlapunk megfelelő működéséhez „sütiknek” nevezett adatfájlokat (angolul: cookie) kell elhelyeznünk számítógépén, Ön bármikor módosíthatja ezeket a beállításokat a böngészőjében. Elfogadom Olvasd tovább