Belföld

A Mikulás története

Portrait of Santa with gift boxes

A Mikulás vagy Télapó december 5-én éjjel érkezik a gyerekek legnagyobb örömére. Hazánkban is hagyománnyá vált ez a szép szokás amely az ajándékozásról, meglepetésről szól.

Egymás és szeretteink megajándékozása, nem új keletű. Amióta az emberiség létezik, érző szív is ezzel együtt. Az ajándékozás egy olyan szeretettel teljes tett, amit szerencsére elég sűrűn gyakorolunk, a szeretteink, vagy azok körében, akik rászorulnak, és nem tudnak egyenlő módon részesülni bizonyos javakból. Decemberben a Mikulás és a Karácsony az ajándékozás ünnepe. A Télapót izgalommal várják leginkább a kisebb gyerekek, de mi felnőttek is nagyon szeretjük. A gyermekek és diákok védőszentjét, Szent Miklóst a népi vallásosság hatására kialakult ajándékosztó Mikulás elődjének tartják. A középkorban szerepjátékok során emlékeztek meg Szent Miklós tetteiről. Mürai Szent Miklós, Myra püspöke volt, leginkábba a nehéz körülmények között élők védőszentje. Tetteiről és életéről igen sok legenda kering, ezért lett ő a Mikulás személyének ihletője. Szent Miklós szülei nagyon tehetős emberek voltak, és a haláluk után, az általuk felhalmozott vagyont, szétosztotta a szegények között. Segítette a szegény gyerekeket, a gyógyszertárasokat, a hajósokat, így ők mindannyian a védőszentjüknek tartották. Magyarországon a december 6.-ai szokás, ami immár hagyománnyá vált, a 19 század közepére tehető. A Mikulás külső jegyeinek megformálása sem egyértelmű, de mindenképpen a piros ruha, fehér szakáll és a kissé kövérkés apóka, már a régi 1920-ban megjelent gyermekkönyvek oldalain is látható. A magyar gyerekek a kedves, mosolygós apót, Mikulás vagy Télapó néven ismerik, de a Santa Claus megnevezés sem ismeretlen. December 5.-én este a gyerekek a megtisztított cipőiket vagy csizmájukat teszik ki az ablakba, mivel azon át közlekedik a Télapó. Az angol szászoknál, a kémény az a hely, amin át érkezik. A rossz gyerekeket a krampuszok ijesztgetik és virgácsot is adnak. A krampuszok kísérete, hazánkban már egyre inkább elenyésző, inkább marad a jóságos Télapó személye. A Mikulás zsákjában, szinte mindig a korábbi korokban is édesség és gyümölcs lapult, míg később már elmaradhatatlanná vált, a csokoládé mikulás, a könyvek és kisebb játékszerek. Napjainkban már különféle kívánságládák is várják a gyerekeket, amelyekbe a Mikulásnak rajzolt vagy írott formában „küldhetik” el a kívánságaikat. Évek óta nem esik a hó december elején kis hazánkban így a Mikulás sem szánon, sem rénszarvasokkal sem tud közlekedni, de a jó hír hogy minden évben ellátogat hozzánk, ahogy idén is. Vasárnap este a kis cipők és csizmák reggelre biztosan megtelnek ajándékokkal és a gyerekek álmukban talán meghallják a jóságos Télapó hangját, ahogy azt kiáltja a fagyos éjszakában, hogy: Hohohohóóóó!

T.G.



- Hirdetés -

Hasonló bejegyzések

Orbán Viktor: a Tisza párt és Brüsszel összeesküdött a magyarok ellen

cs3_szerk2

Sokan várták ezt a bejelentést: folytatódnak az árletörések! + VIDEÓ!

cs3_szerk2

Azzal büszkélkedik a Tisza, hogy egyelőre megakadályozták a kórházak, közszolgáltatások, szociális szolgáltatások fejlesztését

cs3_szerk2

Színes egyéniség: szivárványos zászló alatt vonult Varga Ferenc

cs3_szerk2

Hét éve ilyenkor már kígyóztak a kígyók + VIDEÓ!

cs3_szerk2

Nagy István: továbbra sincs új kitörés, eredményes a védekezés a ragadós száj- és körömfájás betegség ellen

cs3_szerk2

A banki díjak csökkentéséről állapodott meg Varga Mihály a Bankszövetséggel

cs3_szerk2

Tiszafüreden és Tiszakécskén a Fidesz, Mosonmagyaróváron a helyi civil jelölt nyerte az időközi választást

cs3_szerk2

Múltunkban a jövőnk – Határon Túli Honismereti Vetélkedő volt Csongrádon

cs3_szerk2