Megható ünnepséggel emlékezett meg Csongrád városa 2025. június 4-én, a trianoni békediktátum aláírásának 105. évfordulójáról, amely egyben a nemzeti összetartozás napja is. A Kossuth téren, az Országzászló emlékműnél tartott eseményen többek között a Nagyboldogasszony Katolikus Általános Iskola tanulói és énekkara adtak színvonalas irodalmi és zenés műsort „Hazám, hazám” címmel.
Az ünnepi megemlékező beszédet Malik László, KDNP-s önkormányzati képviselő mondta, aki Dsida Jenő fájdalmas soraival kezdte beszédét: „de aki nem volt még magyar, nem tudja, mi a fájdalom.” Részletes történelmi visszatekintést adott a trianoni döntés hátteréről, annak következményeiről, hangsúlyozva: „105 év elteltével mi még mindig itt állunk.”
A képviselő kiemelte, hogy a trianoni békeszerződés nem csupán földrajzi és gazdasági veszteséget jelentett hazánknak, hanem mély társadalmi és lelki sebeket is ejtett a magyarságon. „Hazánk elveszítette területének kétharmadát, lakosságának több mint felét, több mint hárommillió magyar került más állam fennhatósága alá” – emlékeztetett a Malik László.
A megemlékezés során szó esett az elmúlt évtizedek politikai és történelmi tanulságairól is, valamint a 2010-ben bevezetett nemzeti összetartozás napjának fontosságáról. „Az Országgyűlés ezzel a törvénnyel kinyilvánította, hogy hiába rajzolták át a határainkat, a nemzet egysége töretlen marad” – mondta Malik László.
Beszédét a nemzeti identitás és az anyanyelv erejéről szóló gondolatokkal zárta: „Összetartozunk. Éljünk akár Csongrádon, akár Dunaszerdahelyen, Zentán vagy Parajdon, egy nemzet vagyunk.”
A méltóságteljes eseményen a megemlékezők közösen hajtottak fejet a történelmi veszteség előtt, és helyezték el a tisztelet koszorúit az emlékműnél.
GALÉRIA:
- Hirdetés -