Szentes

Újra látható a Sarlós Isten szobra a szentesi Koszta-múzeumban

Május végéig újra látható a Sarlós Isten szobra a szentesi Koszta József Múzeumban, miután az idolt másfél éven át észak-amerikai kiállításokon mutatták be a közönségnek – közölte Irsai Farkas László múzeumigazgató.

A Szegvár-Tűzkövesen megtalált Sarlós Isten szobra, egy másik nő alakot formázó idol és egy karcos edény a chicagói Field Múzeum által rendezett Európa első királyai című kiállításon hirdették Szentest, a Koszta József Múzeumot és a tiszai kultúrát. Chicago mellett New Yorkban és Ottawában mintegy négyszázezren látták a tárlatot – mondta a muzeológus.

Hergott Kristóf, a múzeum régészeti osztályának vezetője elmondta, a Szegvár-Tűzkövesen talált újkőkori leletek a magyar régészeti kutatás legfontosabb emlékei közé tartoznak.

A Sarlós Isten szobrát és négy másik idolt Szegvár-Tűzkövesen, az alföldi újkőkorszak egyik legnagyobb kiterjedésű telepén folytatott ásatások során találták meg 1955 és 1989 között. A szobrok különlegessége, hogy míg a hasonló figurák általában rendkívül töredékes állapotban kerülnek elő, ezeket a szobrokat épségben találták meg

– közölte a régész.

Szegvár-Tűzköves Szentes és Szegvár között fekszik a Tisza bal partján, az egykori Kontra-tó mellett emelkedő magasparton. A lelőhelyet bár már Rómer Flóris is említette 1878-as lelőhelykataszterében, az első próbaásatást Csalog József – a Koszta-múzeum egykori igazgatója – végezte ott 1955-ben.

A következő évben találta meg a Sarlós Isten szobrát, amely nevét a figura vállára hajló eszközről kapta. A trónon ülő férfi arcán maszk van, kezében pedig valamiféle hatalmi jelvényt tart. A szobor vagy egy a korabeli társadalomban magasabb rendű személynek állított emléket vagy valamiféle istenséget ábrázol, egyes feltételezések szerint a sarló a földművesek körében a föld és ég elválasztásának mítoszához kapcsolódik.

A következő évek ásatásai során két ülő nőalak szobra került elő, majd Hegedűs Katalin régész által vezetett 1978-as feltáráson egy hermafrodita jegyeket mutató szobrocskát találtak. Az utolsó, Baltás Istennek elnevezett idol egy 1989-es szórványlelet volt.

Az Észak-Amerikából visszatért műtárgyak május végéig láthatók a múzeum Egy “majdnemvolt” város című időszaki régészeti kiállításán, amely a Szegvár határában feltárt újkőkori települést mutatja be – közölte a szakember.

Fotó: Koszta József Múzeum



- Hirdetés -

Hasonló bejegyzések

Ha kisüt a nap, élettel telik meg a szentesi Kurca-part + GALÉRIA!

cs3_szerk2

Mutatjuk a szentesi elsősegélynyújtó verseny eredményeit

cs3_szerk2

Új szakmai szövetséget alapított a szentesi Tóth József Színház igazgatója

cs3_szerk2

Elismerésben részesült a Szentes Járási Hivatal hatósági állatorvosa

cs3_szerk2

A Csongrádi Kisréti Otthon hozta el a Nemzeti Művelődési Intézet legrangosabb díját, a szeretetet

cs3_szerk2

A bajai egyetem versenyén jutott döntőbe a szentesi Zsoldos diákja

cs3_szerk2

Tavaszváró Bálra vár a Szentesi Központi Konyha

cs3_szerk2

Cégek Piaca Szentesen: bemutatkoztak a duális partnerek

cs3_szerk2

Drogfogás Szentesen: Metamfetaminnal kereskedő férfit fogtak el a rendőrök

cs3_szerk2