Szentes

Szentes mellett, Cserebökénynél bukkant fel egy fura madár

Április közepén a Körös-Maros Nemzeti Park Cserebökény részterületén egy pusztai környezetben ritkán látható madarat, nyaktekercset figyeltek meg a nemzeti park munkatársai. A nyaktekercs pacsirta nagyságú, a harkályfélék közé tartozó madár.

Kéregmintás tollazatának köszönhetően ritkán kerül szem elé. Leggyakrabban éles, négy másodperc hosszú, nyávogásszerű, „ví-ví-ví” nászhangja árulja el jelenlétét. Veszély esetén felborzolja fejtollait és nyakát kígyószerűen tekergeti, erre utal a nyaktekercs elnevezés. Főleg hangyákkal táplálkozik, amelyeket a hosszan kiölthető, kis horogban végződő nyelve segítségével szed össze. Vonuló madár, hazánkban márciustól októberig figyelhető meg. A telet Afrikában tölti.

A nyaktekercs kevésbé kötődik a zárt erdőkhöz, szereti az elegyes, ritkás erdőket, gyümölcsösöket, parkokat, ahol a nyílt, füves, szárazabb területeken megfelelő mennyiségű hangyát talál. Évente egyszer költ, de pótköltése előfordulhat. Általában 7-12 tojást rak, amelyeken leginkább a tojó kotlik. A Hármas-Körös ártéri erdeiben és a Tisza-menti erdőkben gyakran hallhatjuk a nyaktekercs nászhangját a tojásrakás időszakában.

A Cserebökényi pusztákon az egykori árterületre emlékeztető facsoportok alkalmas élőhelyek lehetnek a nyaktekercs számára. Ennek ellenére a vonulás időszakában is ritkán látjuk, vagy halljuk a pusztai környezetben. Most egy idős, kiszáradó, harkályodúkban bővelkedő facsoportban figyeltük meg két alkalommal is. A nyaktekercs fészekodút nem, vagy csak nagyon ritkán váj egy-egy erősen korhadt fába, ezért a megtelepedéséhez fontos az odúk jelenléte.



- Hirdetés -

Hasonló bejegyzések

Július 28-tól szeptember 4-ig vonatpótló busz közlekedik Orosháza és Szentes között

cs3_szerk2

Újabb razzia készül: elárasztják az utakat a rendőrök, ezekre az autósokra csapnának le Szentes és Csongrád környékén is

cs3_szerk2

Semmi sem állíthatja meg a szentesi ezred katonáit

cs3_szerk2

Szentesen rúgták a bőrt az ország tűzoltói

cs3_szerk2

Bronzérmet szerzett a Horváth Mihály Gimnázium atlétacsapata a Diákolimpia vármegyei fordulóján

cs3_szerk2

Nobel-díjas szentesi: Henrich Böll – Időutazás 1944 nyarán

cs3_szerk2

Labda helyett majdnem kiskacsákba botlottak meg a tűzoltók Szentesen

cs3_szerk2

Emeljük kalapunkat: Különdíjas lett a szentesi Zsoldos tanulója

cs3_szerk2

Sokkal több magyar zöldséget szeretnének látni a termelők a boltokban

cs3_szerk2