Belföld

Több mint hét tonnányit újrahasznosítanak a Tiszából kiemelt hulladékból

Sorted Plastic for Recycling

Az elmúlt hetekben 22 tonna hulladékot emeltek ki a Tiszából a folyó felső szakaszán, majd dolgoztak fel, ebből több mint 7 tonnányit újrahasznosítanak – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a PET Kupa szervezői szerdán az MTI-vel.

    A közlemény szerint az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság hatodszor vetette be a magyar fejlesztésű vásárosnaményi gépsort, amellyel a Tisza sodrásával érkező teljes hulladékmennyiség háromnegyedét sikerült megfogni.    
    A PET Kupa hulladékkezelő csapata 7,1 tonna hulladékot válogatott anyagfajtákra, csak PET-palackból hozzávetőlegesen több mint 300 ezret tömörítettek és báláztak be újrahasznosításra.
     A folyóáradások idején, januárban a PET Kupa csapatai elsőként a Bodrogon, Olaszliszka mellett vetették be hulladékgyűjtő hajójukat, a PET II-t. Az összehangolt munkát az önkormányzat, civilek és révészek is segítették. Ugyanitt GPS-jeladóval ellátott palackokat is elindítottak, hogy megfigyeljék a hulladéktorlaszok mozgását.
    A bodrogi árhullám után a Tisza tetőzésével munkába állt a vízügy gépsora. Vásárosnaménynál a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság már nemcsak ukrán, hanem jelentős mennyiségű román szennyeződést is kitermelt, amely a Szamoson keresztül érkezett.
     A hulladék előválogatása a vásárosnaményi híd lábánál kiépített kármentesítési területen kezdődött el, ahol a vízügy választotta szét a főként uszadékfából álló szerves részt a szervetlen anyagoktól. A magas vízállás és a hideg időjárás ellenére csaknem 2000 köbméter anyagot, 80 százalékban uszadékfát mozgattak meg.
    A PET Kupa akciócsoportja az így kitermelt és szétválasztott szervetlen anyagokat válogatta tovább különböző anyagfajtákra: a mérlege 3,3 tonna üveg, 160 kilogramm fém és 3,8 tonna műanyag, olyan újrahasznosítható anyag, ami visszakerül a körforgásba.
    Ha a járványügyi intézkedések engedik, a PET Kupa idén nyáron a hagyományos felső-tiszai nagy futam mellett két kisebb hulladékgyűjtő versenyt is rendez: nyár elején a Tisza-tavon, ősszel pedig a Bodrogon. A csapatok jelentkezését március 15-ig várják a szervezők.

MTI

A kiemelt kép illusztráció/Envato elements



- Hirdetés -

Hasonló bejegyzések

Ne lepődj meg: változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése

cs3_szerk2

MAGOSZ – NAK: a Tisza Párt az ukrán gazdák érdekeit védi a magyar gazdákkal szemben

cs3_szerk2

Ingyen biztosítja a kormány a gazdáknak az öntözővizet

cs3_szerk2

Nem távozik a kánikula: másodfokú hőségriasztás lép életbe hétfőtől

cs3_szerk2

Perlaky-Papp József: Annyit elárult a vita, hogy a Tisza továbbra sem tesz kísérletet a kormányzóképességének bizonyítására

cs3_szerk2

Takács Péter: a Tisza Párt egészségügy elleni propagandája nem fog eredményre vezetni

cs3_szerk2

Kapu Tiborék csatlakoztak a Nemzetközi Űrállomás legénységéhez + VIDEÓ!

cs3_szerk2

ÉLŐ VIDEÓN követhető, ahogy Kapu Tibor és az Ax-4 legénysége megérkezik a Nemzetközi Űrállomásra

cs3_szerk2

Rétvári Bence: jövőre 3919 milliárd forint jut az egészségügyre

cs3_szerk2