Belföld

Szeptember 17-től kerül a mozikba az 1989 sorsfordító eseményeit feldolgozó dokumentumfilm

Clapper board with film reel.

Szeptember 17-től kerül a magyar mozikba Szalay Péter Nincs parancs! című dokumentumfilmje, amely 1989 sorsfordító eseményeit dolgozza fel egy magyar és egy német határőr történetén keresztül.


    1989. Európa sorsfordító éve, amikor a 40 évig működő rendszer hirtelen összeomlik, a határok átrajzolódnak – olvasható a produkció MTI-hez elküldött tájékoztatóban.
    A Nincs parancs! című dokumentumfilmben Bella Árpád és Harald Jäger határőr alezredesek kísértetiesen hasonló történetét mutatja be. Bella Árpád hatáskörét túllépve átengedte a keletnémet tömeget a magyar-osztrák határon és Harald Jäger hasonlóan cselekedett a berlini falnál, amikor puskalövés nélkül kelet-berlinieket engedett nyugatra.
    Bátor fellépésükkel felgyorsították a 20. század végi történelmi események menetét és megakadályozták egy tömeges tragédia bekövetkeztét.
    A film arra is válasszal szolgál, hogy helytállásuk nélkül mi következhetett volna. A dokumentumfilm animációs és fikciós betéteket is tartalmaz. Főbb szereplői Bella Árpád, Harald Jäger, Gundula Schafitel, Mészáros Ferenc és Nagy László. A fikciós filmrészlet főbb szereplői pedig Kerekes Vica, Huszár Zsolt (1971-2011) és Kőszegi Ákos. A narrátor Schell Judit és Szervét Tibor.
    A film rendezője és operatőre, Szalay Péter Balázs Béla-és Schiffer Pál-díjas alkotó. További operatőrök voltak Lovasi Zoltán (Szerelempatak, Liliomösvény, Csak a szél) és Nagy Ernő (A nevetlen falu, Nyolcak Nyomában, Yiddish Blues). A film producere Péterffy András.
    A Nincs parancs! díszbemutatóját szeptember 8-án, a Dunatáj Alapítvány és a Konrad-Adenauer-Stiftung közös szervezésben az Uránia Nemzeti Filmszínházban tartják. A helyszínen fotókiállítással egybekötve látható lesz egy eredeti Vasfüggöny-kapu is, de Trabant-bemutató tartanak, rövid trombitakoncertet ad a film főcím zenéjét szerző Barabás Lőrinc.
    Szalay Péter dokumentumfilmje vidéki városokban is megtekinthető lesz a tervek szerint. A film alkotói, szereplői több közönségtalálkozót is tartanak. Szeptember 9-én a Szeged Belvárosi Zsigmond Vilmos Fesztiválon, szeptember 13-án a debreceni Apolló moziban, szeptember 16-án a szombathelyi Savaria moziban, szeptember 18-án pedig a szolnoki Tisza moziban, valamint a későbbiekben Veszprémbe, Pécsre, Győrbe, Miskolcra és Sopronba is ellátogatnak.
    A Nincs parancs! a Nemzeti Filmintézet támogatásával jött létre, gyártója és forgalmazója a Dunatáj Alapítvány.

MTI

A kiemelt kép illusztráció/Envato elements



- Hirdetés -

Hasonló bejegyzések

Tombol a kánikula, harmadfokú hőségriasztás lép életbe

cs3-szerkeszto

Tovább gyűrűzik a tiszás gyermekvédelmi botrány: főügyészségi szakaszban a feljelentés

cs3-szerkeszto

Az egész országra kiterjedő tűzgyújtási tilalom lépett életbe

cs3-szerkeszto

Szentesi Zöldi László: a kormány hamarosan bajba kerül, a Fidesz-KDNP pedig néhány év múlva visszatérhet

cs3-szerkeszto

Nekiestek a romák Magyar Péternek

cs3-szerkeszto

Szőlő utcai ügy – Fidesz: Magyar Péter, Magyar Márton és a Kontroll végighazudták a kampányt

cs3-szerkeszto

„Cigányok, kapjatok észbe!” – heves reakciókat váltott ki Magyar Péter kijelentése a roma gyerekekről + VIDEÓ!

cs3-szerkeszto

Mandula Viktor: az arrogáns tudatlanság totális győzelme

cs3-szerkeszto

Közleményben mentek neki a Tisza-kormánynak a benzinkutak, tömeges bezárás jöhet

cs3-szerkeszto