Balástya Térség

Balástyán átadták a felújított polgármesteri hivatalt

Június 16-án, a Szent Antali búcsú napján az ünnepi szentmise után Ujvári László polgármester átadta a felújított polgármesteri hivatalt, és egyúttal az utóbbi beruházásokat is.

Fodor Tamás művelődésszervező köszöntője és a Divertimento együttes műsora után Ujvári László polgármester üdvözölte a jelenlévőket, és elmondta, hogy minden évben az Antal napot követő vasárnap van a balástyai római katolikus templomunknak és településünk védőszentjének, Páduai Szent Antalnak tiszteletére tartott szentmise.

“Régi hagyomány szerint a családok ilyenkor vendégeket hívtak, és közösen töltötték el a napot. Olyan közösségi esemény volt mindig, amire vártak és sokáig beszéltek róla, hogy milyen jó volt. Sokat változott a világ, sok minden átértékelődött, de az ünnep megmaradt. A búcsúi családi találkozókhoz és ehhez az ünnephez kapcsolódóan az idén közös ünnepségre vártuk a település lakóit, amelyhez a polgármesteri hivatal felújítása, szebbé tételének ünnepélyes lezárása és a befejezett beruházások adtak alkalmat. Ezzel együtt több fejlesztést is megemlítek, amelyek ugyanannak a támogatási csomagnak köszönhetően az elmúlt években valósultak meg Balástyán. A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program pályázatának keretén belül hét pályázatot nyert településünk, de nem a darabszám és a hozzárendelt összeg számít, hanem az, hogy egy település hogyan tudja a lehetőségeket kihasználni, hogyan tudjuk a képviselő-testülettel együtt a fontossági sorrendeket felállítani. A hét beruházás egy része már megvalósult. Egyik volt az Idősek Napközi Otthonának a teljes energetikai korszerűsítése, ami tavaly készült el. A belvízelvezető rendszer harmadik, befejező szakaszának a kivitelezése szintén ehhez tartozik. A kapitánysági állomás felé vezető kerékpárút, ami a temetőhöz is vezet, és egy éve lesz szeptemberben a Falunapokon, amikor átadtuk. Azóta nagyon sokan használják. A negyedik egy programok megvalósítására vonatkozó pályázat, amely a települési közéleti események felélénkítését szolgálja, és még három évig tart. A kollégáim nagyon sokat dolgoznak benne. A piaccsarnok építése még nem kezdődött el. Az épület nemcsak piacként funkcionál majd, hanem egy olyan közösségi térré válik, ahol rendezvényeket is lehet tartani. Az autópályához vezető Forráskúti út mentén lévő területen korábban gazdasági övezetet alakítottunk ki, és ott öt önkormányzati ingatlan van, jelenleg szántóföldek, ahová infrastruktúra kiépítése, a víz, villany, gáz csatlakozásának kivitelezése rövidesen megkezdődik. A hetedik projekt a termálkút fúrása, amihez a kivitelezőt kiválasztottuk, a munkaterületet rövidesen átadjuk. Ezzel intézményeink energiatakarékos fűtése fog megvalósulni.

Fotó: balastya.hu

2010 után, aki a belpolitikát és a médiát figyeli, emlékezhet rá, a települési önkormányzatok jelentős része igen nagy hitelállományt görgetett maga előtt, sok esetben önhibájukon kívül. Ebben az időben döntött úgy a politika, hogy adósságkonszolidáció keretében kifizetik az adósságaikat. Nem túl sok volt Magyarországon az olyan település, Csongrád megyében a hatvan önkormányzatból tizennégy, közöttük Balástya, amelyek adósságmentesek voltak. A 2013-ban alkotott jogszabály szerint az adósságkonszolidációban nem szerepelt önkormányzatok támogatást kaptak. Ezt a lehetőséget két körben biztosították, és a település méretétől függően határozta meg a jogszabály a támogatás mértékét. Balástya egy alkalommal 112 millió forintot, majd a másik alkalommal is ugyanennyit, összesen 224 millió forint címzett támogatást kapott. A keretre pályázni kellett és a feladatokat meghatározták. Például a köztemető rendben tartása, járdák, utak, igazgatási épület és művelődésüggyel kapcsolatos épületek felújítása, korszerűsítése. Képviselő-társaimmal úgy gondolkodtunk, hogy bár a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programos pályázatokban benne voltunk, már három éve pályázgattunk, lobbiztunk, mire az említett hét pályázatot megnyertük, de próbáljunk meg olyan feladatokat meghatározni, amit egyébként más pályázatból nem lehet megvalósítani. Megjegyzem, belterületi utak és járdák rendbetételére egyébként minimális lehetőség van. Így az első ütemben a járdák, utak megújítását oldottuk meg, és a második ütemben szintén a járdákkal folytattuk a munkát, valamint a köztemetőnk korábban megkezdett korszerűsítését folytattuk. Utoljára hagytuk a polgármesteri hivatal felújítását, mert ha van olyan intézményünk, ahol fontosabb a megújulás, akkor azt végezzük el előbb. Végül sikerült a polgármesteri hivatal két épületének a tetőcseréjét, továbbá a művelődési házunk tetőszerkezetének a cseréjét elvégezni ebből a pályázatból. A művelődési háznál az udvar felöli oldalon az előtetőt már nem tudtuk a pályázati támogatásból finanszírozni, ezért azt az önkormányzat költségvetéséből fizettük ki. 1998 óta vezetem Balástyát és azóta a polgármesteri hivatalt többször tataroztuk, de most eljutottunk abba a szakaszba, hogy amit fejleszteni lehetett az épületen, megoldottuk. Ugyanis amit néhány évvel ezelőtt újítottunk meg, azokat meghagytuk, és az volt a célunk, hogy a minél jobb működtetéshez alkalmas legyen a jövőben. Ehhez a hatékony működtetéshez kapcsolódik majd a termálkút, az épületek termálvízzel fűtése is. A hivatali épületek környezetét parkosítottuk, évelő és egynyári növényeket ültettünk, ezekhez az öntözőberendezését telepítettünk, amit viszont a közmunkaprogram pályázatának segítségével oldottunk meg. A kerítést és a kaput, de a külső festését is saját költségvetésből fizettük. Terveztük, hogy búcsúkor átadjuk a felújított sportcsarnokot is, de objektív okok miatt azt mondtam, hogy a munka minősége a legfontosabb, ezért nem siettettük a kivitelezőket, és lesz más alkalom az ünnepélyes átadáshoz. A fejlesztések folytatódnak sok más területen a továbbiakban is.

Fotó: balastya.hu

Köszönöm Magyarország Kormányának azt a lehetőséget, hogy azon településeknek, melyek jól gazdálkodtak, közöttük Balástyának is a fejlesztésekhez anyagi lehetőséget biztosítottak. Köszönöm képviselő-társaimnak a döntések előkészítésében való munkáját, intézményvezetőinknek, az intézmények és a polgármesteri hivatal dolgozóinak a munkáját, mert mindenkié egyformán fontos volt, hogy a célunkat elérjük, a pályázatokat maradéktalanul megvalósíthassuk. Köszönöm a kivitelezést végző cégeknek, vezetőiknek és munkatársaiknak, akik részt vettek a fejlesztésekben, az összehangolt munkát, az összefogást, hogy búcsú napjára készen lett a polgármesteri hivatal felújítása.”

A polgármester beszéde végén emléklappal és virággal köszönte meg a lelkiismeretes munkáját Sári János építési vállalkozónak, Répás Krisztián építési vállalkozónak, Kopasz Istvánnak, a KOPI-ÁCS Kft. ügyvezetőjének, Farkas Imre asztalosnak, Székesi Istvánnak, a Gyémántecset Kft. ügyvezetőjének, Csányi Imrének az automata öntözőberendezés kialakítását, Péterné Bárkányi Tímeának a pályázati munkák elvégzését, Farkas Arankának, a polgármesteri hivatal munkatársának a környezetszépítést, aki egyébként a közmunkaprogramot irányítja.

Az ünnepségen a polgármesteri hivatalt Kovács Zoltán káplán felszentelte, majd Ujvári László polgármester mindenkit a templomkertben felállított sátorba invitált, és az önkormányzat munkatársai gulyáslevessel és lekváros buktával kínálták a lakosságot.

balastya.hu

- Hirdetés -

Hasonló bejegyzések

Két kamion ütközött az M5-ösön

cs3_admin

Felnőttfilmes karrierre gondolt egy Csongrád-Csanád megyei férfi, végül csalás lett belőle

tk_arpad

Zárul a Csongrád-Csanád megyei identitás erősítése

tk_arpad

Megyénkben sincs már érvényben a tűzgyújtási tilalom

tk_arpad

Személyautók ütköztek Földeáknál a ködben

cs3_admin

Baleset Hódmezővásárhelynél

cs3_admin

Fék helyett a gázpedálra lépett a sofőr, elütötte a kerékpárját toló gyalogost

cs3_admin

Kisteherautó borult fel az M5-ösön, emiatt több kilométeres kocsisor torlódott fel

cs3_admin

Elhunyt Lukács János nyugállományú rendőr vezérőrnagy

tk_arpad

Honlapunk megfelelő működéséhez „sütiknek” nevezett adatfájlokat (angolul: cookie) kell elhelyeznünk számítógépén, Ön bármikor módosíthatja ezeket a beállításokat a böngészőjében. Elfogadom Olvasd tovább