A Magyar falu program keretében februártól az ősz közepéig ütemezetten megjelenő pályázatokat rendkívül gyorsan elbírálják majd, a végső beadási határidő lejárta után körülbelül hatvan napon belül kibocsátják a támogatói okiratot sikeres pályázat esetén – közölte a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos szerdán Szolnokon. Hozzátette: azt követően napok kérdése, hogy a források az önkormányzatok számlájára kerüljenek.
Gyopáros Alpár, a Magyar falu fórum előtti sajtótájékoztatón elmondta: a pályázati kiírás megjelenésétől a beadási határidő lejártáig körülbelül hatvan nap telik el minden esetben.
Kiemelte: ilyen gyors pályázati eljárásrendre még nem volt példa Magyarországon.
Felidézte: a kormány tavaly decemberben döntött arról, hogy két másik intézkedés – a mellékúthálózat-fejlesztési program és egy úgynevezett “falusi csok” – elindítása mellett rendkívül jelentős összeget, 75 milliárd forintot biztosít az ötezer lélekszám alatti települései számára az idén, kizárólagosan hazai költségvetési forrásból, 18 különböző célterületen megfogalmazott fejlesztési lehetőségre.
Ezek jellemzően a közszolgáltatások minőségének javítására vonatkoznak, közöttük mindenféle szolgáltatási, valamint magas-, illetve mélyépítési tevékenység is helyet kapott – közölte.
Gyopáros Alpár hangsúlyozta: ekkora összegű támogatási rendszer hazai költségvetési forrásból Magyarország történetében eddig még nem állt rendelkezésre falvak fejlesztésére.
A kormánybiztos arra is emlékeztetett, hogy idén elindulhat a több mint 7 milliárd forintos tiszaligeti fürdőberuházás Szolnokon. Egy csaknem 6 milliárd forintos előzetes támogatás már január végéig megérkezik a Tisza-parti városba, és 2020-ban ez kiegészül csaknem kétmilliárd forinttal.
Cseresnyés Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára elmondta: az előző években a gazdaság erősödése, a költségvetési helyzet függvényében a kormányzat mindent megtett azért, hogy az utakra komoly összegeket fordítson.
Emlékeztetett: az egyik fontos programként a kormányzat meghirdette, hogy minden megyei jogú várost közvetlenül bekössenek a gyorsforgalmi úthálózatba. Fontos célként tűzte ki azt is, hogy – Ausztriához és Szlovéniához hasonlóan – harminc percen belül Magyarország minden települése elérhető legyen a gyorsforgalmi utak irányába. Ennek érdekében fejlesztések történtek az elmúlt időszakban – közölte.
Szólt arról is, hogy a Magyar falu program a Modern városok program fejlesztéseivel összefonódva a kormányzati ciklus egyik stratégiai eleme. Csak idén 150 milliárd forint központi költségvetési forrás jut az 5000 lakos alatti településekre, ennek egyharmadát a mellékútvonalak felújítására fordítják majd.
Gyopáros Alpár kitért arra, eddig már körülbelül egymilliárd forintot költött tervezésre az ezzel foglalkozó intézményhálózat, így idén el fog indulni ezeknek az utaknak a felújítása. Ebben az évben még körülbelül kétmilliárd forint áll rendelkezésre tervezésre, és jövőre is körülbelül 50 milliárd forint jut a 4-5 számjegyű utak felújítására.
Az államtitkár elmondta, hogy 2020-tól az autópályadíj-emelésekből befolyó várhatóan több mint 30 milliárd forintot is ezeknek az alsóbbrendű utaknak a felújítására fordítják.
Mindezt fontosnak nevezte a turizmus további fejlesztése szempontjából, továbbá amiatt is, mert a kisebb településekről sokan a gazdasági centrumokba, városokba járnak dolgozni.
Szalay Ferenc (Fidesz-KDNP), Szolnok polgármestere elmondta: a falvak népességmegtartó ereje és fejlesztése szorosan kötődik a Modern városok programhoz, hiszen ha megfelelő színvonalúra fejlesztik a megyei jogú városok szolgáltatásait, például egyetemeit, akkor nem biztos, hogy a falvakban élő fiatalok Budapestre vagy külföldre mennek tanulni, illetve oda költöznek.
A sajtótájékoztatón részt vett Piroska Mikós (Fidesz-KDNP), a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közgyűlés elnöke és a térség fideszes országgyűlési képviselői: Kállai Mária, Boldog István, Kovács Sándor, Pócs János.
Az eseményen kiosztott összegzés szerint 2887 olyan település van Magyarországon, amelyen ötezernél kevesebben élnek: 101 város és 2786 község. Több mint 3 millió ember él ezeken, a lakosság harmada.
A tervek szerint idén 2200-2400 nyertes pályázatot hirdethetnek a Magyar falu program keretében, azaz minden érintett településen látszódni fognak a fejlesztések, a program eredményei.
(MTI)
- Hirdetés -