Belföld

Októberig használhatják személyi igazolványukat a beutazáshoz a nem Nagy-Britanniában élő EU-polgárok

BREXIT - The flags of the United Kingdom of Great Britain and the European Union.

A brit belügyminisztérium hétfői tájékoztatása szerint októberig használhatják személyi igazolványukat a beutazáshoz azok az EU-állampolgárok, akik nem élnek Nagy-Britanniában. A Nagy-Britanniában élő uniós polgárok ugyanakkor még legalább négy évig személyi igazolvánnyal is beléphetnek.

    Nagy-Britannia tavaly január 31-én kilépett az Európai Unióból, de azok az EU-polgárok, akik 2020 végéig, a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után kezdődött 11 hónapos átmeneti időszak lejártáig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek az országban, továbbra is maradhatnak megszerzett összes jogosultságuk megtartásával. Ehhez azonban meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyért – hivatalos jogi elnevezéssel letelepedett státusért – kell folyamodniuk.
    A brit belügyminisztérium hétfő este közzétett szabályozási tervezete szerint akiknek már megvan ez a státusuk, vagy a kérvény benyújtására megállapított június 30-i határidőig beterjesztették folyamodványukat, legalább 2025. december 31-ig beutazhatnak Nagy-Britanniába az állampolgárságuk szerinti országban kiállított személyazonosító okmányokkal.
    Azok az EU-állampolgárok, akik nem tartózkodnak életvitelszerűen Nagy-Britanniában, és így nem szerezhetik meg a letelepedett státust, idén október 1-ig használhatják a hazájukban kiállított személyi igazolványt a nagy-britanniai beutazáshoz – áll a brit belügyminisztérium ismertetésében.
    A brit kormány már tavaly közölte, hogy a Brexit után általánosságban szeretné megszüntetni a személyi igazolványok használatát a beutazáshoz.
    A belügyi tárca ugyanakkor a hétfői tájékoztatásban jelezte először, hogy a szabályozás a nem Nagy-Britanniában élő EU-állampolgárok esetében idén október 1-én módosul.
    Priti Patel belügyminiszter a beutazási szabályok várható változásairól tartott hétfői előadásában is megerősítette, hogy a brit kormány az idén megszünteti a “nem biztonságos” személyi igazolványok használatát a külföldről érkezők beléptetéséhez, és új, teljesen digitális határellenőrzést honosít meg, amely lehetővé teszi a be- és a kiutazók pontos számának megállapítását.
    “Sokkal világosabb képet tudunk majd alkotni arról, hogy ki van itt, és aki itt van, annak valóban itt kell-e lennie” – fogalmazott a brit belügyminiszter.
    Patel szerint a nyitott határok koncepciója elhibázott koncepció, és egyszerűen nem megvalósítható, hogy mindenki, aki Nagy-Britanniában akar letelepedni, ezt meg is tehesse. Ez ugyanis éppen azokkal szemben lenne igazságtalan, akik kínzás és üldöztetés elől menekülve biztonságos és törvényes úton szeretnének eljutni Nagy-Britanniába.
    Nagy-Britannia büszke arra a régre visszanyúló hagyományra, hogy otthont nyújtott az üldöztetés és az elnyomás elől menekülőknek, köztük a zsidóknak a hitleri rezsim idején, vagy a magyaroknak, akik az 1950-es években a szovjet fenyegetés elől menekülve érkeztek – mondta a brit belügyminiszter.
    Priti Patel hangsúlyozta: a brit kormány nagyon nagyra értékeli a Nagy-Britanniában élő EU-polgárok hozzájárulását az ország életéhez, és azt szeretné, ha maradnának.

MTI



- Hirdetés -

Hasonló bejegyzések

Egyre durvább: ma is emelkedik a benzin és a gázolaj ára

cs3-szerkeszto

Ennyi volt: leállítják a Paksi Atomerőművet, Magyar Péter az Orbán-kormányra mutogat

cs3-szerkeszto

Ismét érkezik a kánikula: harmadfokú hőségriasztást rendelt el az országos tisztifőorvos

cs3-szerkeszto

Kedden tovább nőnek az üzemanyagárak

cs3-szerkeszto

A 13. havi nyugdíj korlátozását és brutális adóemelést javasoltak a Tisza-kormánynak

cs3-szerkeszto

Fogy a türelem: a Facebook népe egyre többször beleáll a Tisza-kormányba

cs3-szerkeszto

Orbán Viktor: Ha nem indul be a gazdasági kormányzás, bekövetkezhet Magyarország ötödik kifosztása. Nekünk a szabadság széles koalícióját kell felépítenünk

cs3-szerkeszto

Már leállt a gázolaj-értékesítés több magyar benzinkúton – Bajba kerültek a független kutak

cs3-szerkeszto

Az Alkotmánybírósághoz fordultak a Fidesz és a KDNP képviselői a 17. alkotmánymódosítás miatt

cs3-szerkeszto