Magyarország és Franciaország stratégiai fontosságú területeken erősíti tovább a már most is rendkívül szoros együttműködését, például a nukleáris ipar, az európai gazdák megóvása és a hadiipar fejlesztése terén – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Párizsban – adta hírül az MTI.
A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a francia kollégájával, Jean-Noël Barrot-val folytatott tárgyalását követően arról számolt be, hogy a két ország között számos stratégiai fontosságú területen van egyetértés és együttműködés.
“Abszolút mértékben egyetértünk a nemzeti szuverenitás fenntartásának fontosságában. Egyetértünk abban, hogy az európai versenyképességet minél előbb helyre kell állítani. Egyetértünk abban, hogy az európai védelmi ipart meg kell erősíteni. Egyetértünk abban, hogy a gazdákat, a mezőgazdaságot meg kell védeni itt, Európában, és egyetértünk abban, hogy elfogadhatatlan a nukleáris energiával szembeni mindenfajta negatív diszkrimináció”– sorolta.
Sérelmezte, hogy az utóbbi időszakban komoly támadások érik a gazdákat, ugyanis az Európai Bizottság meg akarja fosztani őket a nekik járó források egy jelentős részétől.
“Franciaország és Magyarország viszont egyetértenek abban, hogy a gazdákat, a mezőgazdaságot nem szabad feláldozni semmilyen pénzügyi megfontolás oltárán. Kiállunk a közös agrárpolitika mellett és a gazdák támogatásának fontossága mellett” – szögezte le.

“Elmondtam a francia külügyminiszternek, hogy Magyarország semmilyen körülmények közepette sem hajlandó támogatni az Európai Bizottság következő hétéves uniós költségvetési javaslatát. Számunkra elfogadhatatlan az, hogy a gazdáktól jelentős forrásokat el akarnak vonni” – tette hozzá.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy a védelmi ipar területén is nagyon szoros és eredményes együttműködés alakult ki a két ország között. Erre példaként említette, hogy a francia fél nemrég leszállította az utolsó darabjait is a megvásárolt 36 helikopternek, amelyek kritikus fontosságúak a magyar légvédelem szempontjából, valamint az Airbus helikopterek alkatrészeit gyártó üzemet hozott létre hazánkban.
“Emellett fontos együttműködési terület lesz a jövőben az űripar is, mivel nemrégiben fejeztünk be egy sikeres űrmissziót, magyar vállalatok pedig szorosan együttműködnek a Thales világpiacvezető francia űrkutatási űripari vállalattal, amelynek beszállítói közé is be tudtak kerülni” – folytatta.
A miniszter leszögezte: “A nemzeti szuverenitás megőrzése, az európai versenyképesség helyreállítása, az európai védelmi ipar erősítése, a mezőgazdaság megvédése és a nukleáris ipari együttműködés új dimenzióba léptetése azok a stratégiailag fontos területek, amelyeken nagyon szoros magyar-francia egyetértés, nagyon szoros magyar-francia együttműködés alakult ki. És abban értettünk egyet a francia külügyminiszterrel, hogy ezeken a területeken a magyar-francia együttműködést még tovább fogjuk fejleszteni.”
“Ez jó hír, mert Európa egyik legerősebb országával, egy G7-országgal Magyarország számára stratégiai fontosságú területeken abszolút közös céljaink és közös érdekeink vannak” – összegzett.
- Hirdetés -