Rendkívüli állapotot hirdettek ki Mianmar több régiójában, köztük a fővárosban és Jangonban a pénteki 7,7-es erősségű földrengés miatt, amelynek Mianmarban és Thaiföldön is voltak halálos áldozatai. A földmozgás hatására Bangkokban összeomlott egy építés alatt lévő felhőkarcoló.
Erős, 7,7-es erősségű földrengés rázta meg pénteken Délkelet-Ázsiát. Az Amerikai Földtani Intézet és a német GFZ geotudományi központja szerint a földmozgás központja a Mianmar kulturális és vallási fővárosának tekintett Mandalajtól 17 kilométerre volt tíz kilométeres mélységben. A várossal, amelyben mintegy egymillióan élnek, egy időre megszakadt a telefon-összeköttetés.
A BBC arra hívja fel a figyelmet, hogy a távközlés akadozása miatt nehéz hiteles információkhoz jutni jutni Mianmarból, ráadásul a 2021-es katonai hatalomátvétel óta az állam ellenőrzi a teljes médiát, az internethasználat erősen korlátozott.
Az AFP tudósítói a földrengés alatt éppen a Naypyidaw-i Nemzeti Múzeumban tartózkodtak.
A földrengés központjához a közeli utak megrepedtek és megsérültek. A rengések miatt az egyik legnagyobb kórházhoz vezető úton hatalmas dugó alakult ki. A kórház „tömeges baleseti területté” vált a földrengés után
– közölte a trt.global az AFP alapján. Mint írják egy mentőautó próbált áthaladni a járművek között, miközben egy mentős kiabált: „Autók, húzódjatok félre, hogy a mentő át tudjon menni!”
Az 1 000 ágyas kórháznál a sérülteket az utcán látták el, miközben infúziós csövek lógtak a hordágyaikról. Néhányan fájdalomtól gyötrődtek, mások mozdulatlanul feküdtek, miközben hozzátartozóik próbálták vigasztalni őket
— írja a lap helyszíni beszámolókra hivatkozva.
A rengésnek Mianmarban és Thaiföldön is voltak áldozatai. A katasztrófában egy építés alatt lévő felhőkarcoló is összeomlott Bangkokban − írta meg az AP hírügynökség, amely kitért arra is, hogy Kínában, Indiában és Bangladesben is érezhető volt a rengés, amely percekig tartott.
Mianmarban történelmi műemlékek rongálódtak meg
A mianmari Global New Light állami hírportál szerint az ország öt városában és településén házak dőltek össze. A Minamari Nemzeti Légitársaság néhány járatának felfüggesztéséről írt a Facebookon.
Mandalayban, Mianmar második legnagyobb városában, az epicentrumhoz közel, a földrengés a közösségi médiában közzétett videók és fotók szerint megrongálta az egykori királyi palota egy részét.
A Mandalaytól délnyugatra fekvő Sagaing régióban összeomlott egy 90 éves híd, és a Mandalayt és Mianmar legnagyobb városát, Rangunt összekötő autópálya egyes szakaszai is megrongálódtak. Yangonban a lakosok a rengés hatására kirohantak otthonaikból.
A rengés elég erős volt ahhoz, hogy a hatására a víz a medencékből − amelyek közül némelyik a magas épületek tetején helyezkedik el − kifolyt.
A Mianmart vezető katonai junta szóvivője bejelentette, hogy országa nemzetközi segítséget kér. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pénteken kijelentette, hogy az Európai Unió készen áll a segítségnyújtásra. Narendra Modi indiai kormányfő szintén az X közösségi médián ajánlott fel segítséget a mentéshez és a maianmari és thaiföldi áldozatok megsegítésére.
Thaiföld: evakuálják a lakosokat
Thaiföldön az épületekben a földrengés miatt helyi idő szerint délután fél kettő körül megszólaltak a szirénák, a megriadt lakosokat a sűrűn lakott Bangkok központi részén lévő magas épületekben lévő társasházakból és szállodák lépcsőházaiból evakuálták.
A thai miniszterelnök vészhelyzeti zónává minősítette a fővárost, ahol több magas épület is megrongálódott. Az ország rendőrfőkapitánya országos készenléti állapotot rendelt el. A rendőrök evakuálják az embereket a nem biztonságos épületekből, segítik az áldozatokat és irányítják a forgalmat. Rendőrségi kórházak állnak készenlétben a vészhelyzetekre.
Az ország védelmi minisztere szerint mintegy 90 ember lehet a romok alatt, Bangkok kormányzója három halálos áldozatról beszélt, és arra figyelmeztette a lakosságot, hogy számítani kell további utórengésekre. A városban áll a vonatközlekedés.
„Hirtelen az egész épület elkezdett mozogni, azonnal óriási pánik tört ki” − mondta Fraser Morton, egy skót turista, aki egy bangkoki bevásárlóközpontban tartózkodott a felhőkarcoló összeomlásának idején.
Képek: X
- Hirdetés -