Csongrád

Szénhidrogének után kutatnak Csongrádon

A belföldi kitermelés fokozása, az importkitettségek csökkentése érdekében öt év szünet után hirdetett meg újabb bányászati koncessziókat tavaly ősszel az Energiaügyi Minisztérium (EM). Az idén januárban benyújtott jelentkezések kiértékelése lezárult. Az eredményes eljárások alapján hat területen, Buzsák, Csongrád, Hatvan, Kiskőrös, Kiskunhalas és Tamási települések térségében indulhat meg a szénhidrogének kutatása, kitermelése és hasznosítása – jelentette be csütörtökön a minisztérium.

A közleményben kiemelték: a hazai ásványvagyonban rejlő lehetőségek költséghatékony és környezetkímélő kiaknázása megerősíti Magyarország energiaszuverenitását, az ellátás biztonságát.

Mint ismertették, a legalább húsz évre szóló koncessziók megadásáról a törvényi rendelkezések szerint, a bíráló bizottság javaslata alapján döntött az energiaügyi miniszter.

A nyertesek közé tartozik Hatvan és Kiskőrös területén önállóan a Mol Nyrt., Buzsák és Tamási területén pedig az olajvállalat és a TPOC Ltd. együttes pályázóként. Csongrádon a HHE Group Kft., Kiskunhalasnál pedig a CanCambria Hungary Kft. foghat hozzá a szénhidrogének kutatásához, találat esetén kitermeléséhez. 

Beérkezett ajánlat hiányában a Kalocsa és Tab területekre szóló eljárások eredménytelenül zárultak. A nyertesekkel az eredményhirdetéstől számított 90 napon belül köthetik meg a szerződéseket.

Az Energiaügyi Minisztérium emlékeztet arra, hogy 2013 és 2019 között hét hasonló eljárást folytatott le a jogelőd minisztérium. A megkötött szénhidrogén és geotermikus energia szerződések összesen több mint 30 területre szóltak. 

A koncessziós díjakból és bányajáradékokból több tízmilliárd forint bevétele származott a költségvetésnek, a pályázati lehetőség érdemben élénkítette az iparági beruházásokat.

Hozzátették: 

az Energiaügyi Minisztérium a legutóbbi kiírás kedvező tapasztalatai alapján újabb koncessziós felhívások idei meghirdetését tervezi.

A minisztérium megjegyezte: a fokozódó belföldi kitermelés növeli a hazai fogyasztók energiaellátásának biztonságát. Tavaly az éves fogyasztás több mint ötödét kitevő mennyiséget, közel 1,9 milliárd köbméter földgázt hoztak felszínre a magyarországi mezőkből. 

A kőolajkitermelés pedig húsz év után először múlta felül ismét az 1 millió tonnát 2024-ben. Idén újabb lendületet kaphat a földhő hazai hasznosítása is. 

A kedvező adottságokra építve a Jedlik Ányos Energetikai Program három kiírással segíti majd a geotermikus energia fokozott felhasználását – tette hozzá az EM.



- Hirdetés -

Hasonló bejegyzések

Adventi szép: “Mert az ember nem magának való. A közösségtől lesz egész.” – Portré Szigeti Szabolccsal a Körös-torok szívében

cs3-szerkeszto

Idén is remekeltek a csongrádi Oxigénfalók + GALÉRIA!

cs3-szerkeszto

Nagyarányú közvilágítás-fejlesztés indul Csongrádon 

cs3-szerkeszto

“Adventi szép” – a csongrádi Körös-torok téli arca: elcsendesülés a köd misztikumában

cs3-szerkeszto

Első helyezést ért el Farkas Júlia grafikus a csongrádi Aranysziget Otthon lakója az országos alkotópályázaton

cs3-szerkeszto

Téli szüneti étkezést biztosít Csongrád Város Önkormányzata a rászoruló gyermekeknek

cs3-szerkeszto

Egyszerűbbé válik a zártkerti ingatlanok ügyeinek intézése Csongrádon

cs3-szerkeszto

Menetrendváltozás: sűrűbb és kiszámíthatóbb buszjáratok érkeznek és indulnak Szentesről és Csongrádrról

cs3-szerkeszto

Újabb jelöltet ad Kistelek a választókerületnek

cs3-szerkeszto