Belföld

Őrizzük meg mentális egészségünket télen is!

A téli hónapok minden évben próbára teszik lelkierőnket: sötét és hideg van, kevesebbet vagyunk a szabadban, és kevesebbet látjuk a napot. Sokunk számára az ünnepek eleve feszültséggel járnak, és a világjárvány után most aggódhatunk a rezsiválság és az élelmiszerárak miatt is. Minden adott tehát ahhoz, hogy az ember maga alatt legyen, és azt gondolja, hogy valami nincs rendben vele.

Az évnek ebben a szakában sokat lehet hallani az úgynevezett „téli depresszióról”, ami a tél beköszöntével kezdődik, és tavasszal elmúlik. Sokan éppen emiatt fordulhatnak ilyenkor orvoshoz vagy pszichiáterhez, azt feltételezve, hogy „betegségükre” segítséget kaphatnak a sötét és hideg időszak átvészelésében. Ezzel kapcsolatban két rossz hír is van: a depresszió bármely fajtáját (csak úgy, mint az összes többi pszichiátriai kórképet) mind a mai napig csupán a felsorolt tünetek alapján diagnosztizálják, mert semmilyen tényleges orvosi vizsgálat nem létezik arra, hogy kimutassák. A másik szomorú tény, hogy a depresszió kezelése döntő többségben antidepresszáns és nyugtató szerek felírásából áll, melyeket aztán folyamatosan szednie kell a „páciensnek”.

Ezekről a tablettákról gyakran állítják, hogy ma már biztonságosak, enyhe mellékhatásaik vannak és nem okoznak függőséget. Mégis, számtalan kutatás és személyes tapasztalat azt mutatja, hogy esetenként igen súlyos mellékhatásokkal járhat a szedésük. Abbahagyni pedig sokak számára egyenesen lehetetlennek tűnik: olykor akár hónapokon vagy éveken át kell fokozatosan csökkentenie az adagokat, hogy ne okozzon bénítóan erős megvonási tüneteket. A mentális egészségügyben sajnos csak a tabletták felírása megy könnyen, a róluk való leszokáshoz ritkán kap hatékony segítséget az ember.

Ugyanakkor senki sem ígérheti meg, hogy kémiai anyagok megoldhatják az életbeli problémákat, mint az emberi kapcsolatok hiánya, egy szeretett családtag elvesztése, vagy a pénzügyi válság. És szintén nem pótolhatják az alapvető testi szükségleteket sem, mint a megfelelő táplálkozás, a pihentető alvás és a testmozgás – pedig ezek hiánya közismerten okozhat mentális tüneteket, többnyire mégsem kerülnek szóba egy pszichiátriai vizsgálat során. Az intenzív, rendszeres testmozgásról a közelmúltban több kutatás is kimutatta, hogy éppen olyan hatékonyan javítja a depressziós tüneteket, mint amennyire a pszichiáterek a felírt tablettákról állítják, ráadásul a testmozgás nem okoz súlyos mellékhatásokat, sem elvonási tüneteket.

Tehát mielőtt beletörődnénk valamilyen rejtélyes, orvosi vizsgálatokkal kimutathatatlan betegségbe, és tablettákat kezdenénk szedni rá, mindenképpen érdemes mérlegre tenni, hogy a fent felsoroltak közül minden rendben van-e. Néha a legegyszerűbbnek tűnő dolgokkal is meglepően jó változásokat érhetünk el.

Fotó: illusztráció!



- Hirdetés -

Hasonló bejegyzések

Tombol a kánikula, harmadfokú hőségriasztás lép életbe

cs3-szerkeszto

Tovább gyűrűzik a tiszás gyermekvédelmi botrány: főügyészségi szakaszban a feljelentés

cs3-szerkeszto

Az egész országra kiterjedő tűzgyújtási tilalom lépett életbe

cs3-szerkeszto

Szentesi Zöldi László: a kormány hamarosan bajba kerül, a Fidesz-KDNP pedig néhány év múlva visszatérhet

cs3-szerkeszto

Nekiestek a romák Magyar Péternek

cs3-szerkeszto

Szőlő utcai ügy – Fidesz: Magyar Péter, Magyar Márton és a Kontroll végighazudták a kampányt

cs3-szerkeszto

„Cigányok, kapjatok észbe!” – heves reakciókat váltott ki Magyar Péter kijelentése a roma gyerekekről + VIDEÓ!

cs3-szerkeszto

Mandula Viktor: az arrogáns tudatlanság totális győzelme

cs3-szerkeszto

Közleményben mentek neki a Tisza-kormánynak a benzinkutak, tömeges bezárás jöhet

cs3-szerkeszto