Belföld

Két vagy három szavazólapot kapnak a választók

A választópolgárok – attól függően, hogy a fővárosban, megyei jogú városban, tízezer lakosúnál nagyobb vagy annál kisebb településeken voksolnak – két vagy három szavazólapon adhatják le szavazataikat a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek vasárnapi választásán.

Két szavazólapot a megyei jogú városban élők kapnak kézhez. Magyarországon 23 megyei jogú város van: a 18 megyeszékhely mellett még Dunaújváros, Érd, Hódmezővásárhely, Nagykanizsa és Sopron. (Budapest Pest megye székhelye és egyben az ország fővárosa, de nem tartozik a megyei jogú városok közé.)
    A megyei jogú városokban élők az egyik szavazólapon a polgármesterre, a másikon a közgyűlés tagjaira szavazhatnak, akik egyéni választókerületi jelöltek.
    Három szavazólapot kapnak a nem megyei jogú városban élők: a polgármester és a képviselő-testület tagjai mellett szavazhatnak a megyei közgyűlés pártjaira, egyesületeire is.
    A tízezernél kevesebb lakosú településeken úgynevezett egyéni listán osztják ki a mandátumokat: valamennyi jelölt szerepel a szavazólapon, és a választónak annyi szavazata van (vagyis annyi jelöltre szavazhat), ahány tagú a település képviselő-testülete. Az egyéni listán képviselők azok a jelöltek lesznek, akik a megválasztható képviselők száma szerint a legtöbb érvényes szavazatot kapták.
    A tízezer lakosúnál nagyobb településeken, függetlenül attól, hogy megyei jogú város-e vagy sem, vegyes választási rendszerben – egyéni választókerületben és kompenzációs listán – osztják ki a mandátumokat: a választó csak az egyéni választókerületi jelöltre szavaz (és az lesz képviselő, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapta a választókerületében). A kompenzációs mandátumokat az egyéni választókerületekben mandátumot nem eredményező úgynevezett töredékszavazatok alapján, arányosan osztják szét a jelölőszervezetek között.
    A fővárosban élők szintén három szavazólapot kapnak: a kerületi polgármester és a kerületi képviselő-testület tagjai mellett a főpolgármester személyére is szavazhatnak. A Fővárosi Közgyűlés tagjait nem közvetlenül választják, a közgyűlésnek a főpolgármester és a 23 kerületi polgármester mellett kilenc képviselő lesz a tagja, de ők a fővárosi kompenzációs listáról juthatnak mandátumhoz, a vesztes polgármesterjelöltekre leadott szavazatok arányában.

MTI



- Hirdetés -

Hasonló bejegyzések

Magyarország ad otthont az Európai Unió legnagyobb katonai gyakorlatának

cs3_szerk2

Dőlnek a dominók a Tiszában: minimum 15 Tisza-sziget is kilép a pártból

cs3_szerk2

Megnyílt a csillagkapu? Különös égi jelenség ragyogta be az eget tegnap este

cs3_szerk2

Szakad a Tisza: Kilépett a pártból Magyar Péter korrupciós botrányba keveredett bizalmasa

cs3_szerk2

Orbán Viktor miniszterelnök megnyitotta a Misszióvezetői Értekezletet

cs3_szerk2

Orbán Viktor: Eljön a pillanat, amikor a magyar álláspont lesz többségben Ukrajnáról

cs3_szerk2

Hatósági intézkedéseket vezettek be Magyarországon a ragadós száj- és körömfájás betegség miatt

cs3_szerk2

70 millióra büntette Kövér László a momentumosokat, és kitiltotta őket a Parlamentből

cs3_szerk2

Még mindig Orbán Viktor a legnépszerűbb politikus Magyarországon

cs3_szerk2