Site icon Cs3.hu

G7: Nem is állnak olyan rosszul a magyar fizetések a régiós mezőnyben

A régión belül a magyar nettó átlagbérek meghaladták a szlovák, cseh, román, lett, észt béreket is az árkülönbségek kiszűrését lehetővé tevő vásárlóerő-paritáson számolva, bár a különbségek nem voltak számottevőek – többek között ez is kiderült a Forvis Mazars frissen közzétett 2025-ös Közép- és kelet- európai adókalauzából – írja a G7.hu.

Tágabb kontextus: a nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat, a Forvis Mazars adókalauza 22 európai és 3 közép-ázsiai ország adórendszerérét mutatja be. Az idei kiadás újdonsága, hogy az átlagbérek nettóját vásárlóerő-paritáson is összehasonlította.

Miért fontos ez? A régióban nemcsak a bérekben vannak nagy különbségek, hanem abban is, hogy mennyi kerül belőlük az államhoz. A régió átlagos adóéke (a munkáltatói összköltségből az államhoz kerülő rész) 38 százalék.

Igen, de: a háromgyerekes családok adóéke Magyarországon 23 százalék, ami a vizsgált országok esetében csak Bulgáriában kisebb (21 százalék). Az is érdekes ugyanakkor, hogy egy kétgyerekes család esetében (ahol egy kereső minimálbért, a másik az átlagbér dupláját keresi), a magyarországi adóék csak 38 százalékra csökken, ami 2 százalékponttal kisebb csak a régiós átlagnál.

Felülnézet: Magyarország adórendszere más szempontok alapján is kivételes a régióban. Itt a legmagasabb az áfakulcs (27 százalék), és a legalacsonyabb a társasági adó (9 százalék). Utóbbi nincs messze a régiós átlagtól (10 százalék), előbbi viszont jóval magasabb a 20 százalék körüli régiós átlagnál.

Mi várható? Magyarország 13 másik régiós országgal együtt bevezette az OECD által kezdeményezett globális minimumadót, ami a vállalatok számára 15 százalékos minimális adóterhelést ír elő. Itthon sok vállalat effektív adóterhelése eléri ezt a helyi iparűzési adóval és a különadókkal együtt, mások viszont kiegészítő adót fizetnek a szabályozás alapján.

Exit mobile version