Május 10-én ünnepeljük a mentők napját – ezen a napon különösen is hálával gondolunk azokra a szakemberekre, akik nap mint nap életeket mentenek. A szentesi mentőállomás munkatársai 1977 júliusa óta állnak készenlétben, hogy pillanatok alatt a segítségre szorulók mellett teremjenek.
A mentőállomás az Országos Mentőszolgálat Dél-alföldi Régiójához (D.A.R.) tartozik, és több mint 60 ezer lakos biztonságáért felel. Ellátási területük rendkívül szerteágazó: Szentes mellett Szegvár, Mindszent, Derekegyház, Nagymágocs, Fábiánsebestyén, Eperjes, Árpádhalom, Magyartés, Nagytőke és Kajánújfalu is hozzájuk tartozik.
A riasztások a szegedi Megyei Irányító Csoporthoz (MICS) érkeznek be, ahonnan azonnal továbbítják azokat a szentesi egységekhez. A gyors reagálás kulcsfontosságú: nappal 1-2, éjszaka 2-3 percen belül elindulnak a helyszínre. A napi átlagos kivonulások száma eléri a 14-16 esetet, amelyek többségét a szentesi Dr. Bugyi István Kórházba szállítják, de rendszeresek a szegedi, orosházi, szolnoki vagy akár budapesti utak is.
Készenlétben a csongrádi életmentők
Csongrádon a mentőállomás az OMSZ megalakulását követően kezdte meg működését, és azóta is folyamatosan szolgálja a város és környéke lakosságát. Az évek során a mentőállomás technikai felszereltsége és járműparkja is jelentős fejlődésen ment keresztül. Például 2014-ben új mentőautót kapott az állomás, amely az egész járás betegeit szolgálja.
A csongrádi mentőállomás nemcsak a sürgősségi ellátásban játszik kulcsszerepet, hanem a lakosság egészségügyi felvilágosításában is. 2012-ben, a magyarországi szervezett mentés 125 éves évfordulója alkalmából nyílt napot tartottak, ahol a gyerekek és felnőttek betekintést nyerhettek a mentők munkájába, megismerhették a mentőautók felszereléseit, és kipróbálhatták az újraélesztést is.
A csongrádi mentőállomás tehát hosszú évtizedek óta elkötelezetten szolgálja a város és környéke lakosságát, folyamatosan fejlődve és alkalmazkodva a kor kihívásaihoz.
A mentők munkája gyakran láthatatlan marad, pedig ők azok, akik a legnehezebb pillanatokban ott vannak – gyorsan, felkészülten és emberséggel. Május 10-én, a Mentők Napján emlékezzünk rájuk és mondjunk köszönetet minden mentésben résztvevő szakembernek – nemcsak ma, hanem az év minden napján.