Múltunkban a jövőnk, talán ez a gondolat foglalja leginkább keretbe azt a nagyszabású honismereti vetélkedőt, amely 14. alkalommal került megrendezésre Csongrádon a Gr. Széchenyi István Általános Iskolában, és amelynek ennyi év után is töretlen a népszerűsége. Annak idején 8 csapat jelentkezett mára ez a 20-30 közötti létszámot jelent csapat szinten.
„Idén több mint 20 csapat érkezett hozzánk. A helyszín ugyanaz minden évben, de a témák változnak. Ennek az eseménynek az a különlegessége, hogy nagyon sok mesterembert hívunk meg, akik be is tudják mutatni a munkafolyamatokat, és a kész terméket is. A savanyúságtól a mázas edényekig a tejterméktől a mézig és még sorolhatnám, nagyon sok mesterség jelenik meg vizualizálva, amire óriási az érdeklődés a gyereke körében. Ez a vetélkedő, nemcsak tudást ad, hanem érzéseket, élményeket is, és segít megérteni honnan jövünk. Egy olyan korba repíti vissza a fiatalokat, amelyben az értékek lassabban, de mélyebben alakultak ki” – mondta el az esemény fő szervezője, Rostáné Hajdú Erzsébet.
Szabadkáról, Adáról, Óbecséről, Zentáról és Bácsföldvárról is érkeztek csapatok, akik nemcsak tudással, hanem látványos kiegészítőkkel, viseletekkel is készültek. A versenynek minden évben van egy központi témája, amelyhez jóval előtte megkapják a felkészülési feladatokat. A hangulat mindig fantasztikus, hiszen nem csupán egy tudáspróba, hanem egy valódi időutazás is. A gyerekek megismerkedhetnek régmúlt mesterségekkel, amelyek közül sok még ma is él, mint a méhészet, a tejtermékek készítése, a böllérkedés, vagy a mázas edények készítése. Az idei év témája a konyha az étrend a pásztorkodás és a halászat köré épült. Ennek megfelelően a gyerekek nemcsak a régi étkezési szokásokkal ismerkedhettek meg, hanem megtapasztalhatták azt is, hogyan terítettek meg régen, és milyen jelentőséggel bírt ez a család életében.
A vetélkedő másik fontos eleme az élményalapú tanulás: miközben a csapat egyik része versenyez, a másik felfedezheti a standokon a különféle mesterségeket, munkafolyamatokat. Megtanulhatják például, hogyan készül a négyfonatú kalács, vagy milyen üzeneteket közvetítettek régen a hímzett falvédők a család számára. Talán éppen ez az, amire ma is szükségünk van. Egy kis megállásra, elmerengésre, és arra, hogy a múlt kincseit ne elfelejtsük, hanem tovább vigyük a jövőnk érdekében. Ennek a vetélkedőnek is ez a célja évről évre.
Győztes csapat: Gr. Széchenyi István Általános Iskola Csongrád
Felkészítő tanár: Törköly Olga
Csapattagok:
- Cseh Panka
- Gyurovszki Liliána
- Kazai Anna
- Kovács Nóra
- Surányi Petra