Kult Szentes

Új szakmai szövetséget alapított a szentesi Tóth József Színház igazgatója

Megalakult a Vidéki Független Színházi Szövetség, amelynek célja, hogy hosszú távon erős szakmai és érdekképviseleti közösséggé váljon, és hozzájáruljon a független színházi szféra fejlődéséhez és elismertségéhez – tájékoztatta Kancsár Orsolya, a szakmai szervezet elnöke.

A független színházi világ rendkívül sokszínű. Egyes alkotók alkalmi társulásként hoznak létre előadásokat, mások állandó, helyszínhez nem kötött formációban dolgoznak, míg néhányan üzleti alapon működtetik színházukat. Külön kategóriát képviselnek azonban azok a független színházak, amelyek saját épülettel és társulattal rendelkeznek, működésükben pedig a kőszínházak struktúráját követik. Ezek az intézmények önálló infrastruktúrát tartanak fenn, állandó szakmai stábbal dolgoznak, közszolgáltatási szerződéssel rendelkeznek, és megfelelnek a minősített színházakra vonatkozó követelményeknek.

A vidéki független színházak meghatározó szerepet játszanak a helyi közösségek kulturális életében. Elengedhetetlenek a művészeti fejlődés szempontjából, hozzájárulnak a kulturálisan hátrányos helyzetű települések felzárkóztatásához, és szoros együttműködésben dolgoznak a vidéki kőszínházakkal.

Bár méretük kisebb, mobilitásuk és rugalmasságuk révén olyan helyekre is eljutnak, ahol más színházi intézmények nem tudnak megjelenni. Így biztosítják a minőségi színházi élményt a nagyvárosoktól távol élők számára is – hangsúlyozták, hozzátéve, hogy ezek a sajátosságok indokolták a Vidéki Független Színházi Szövetség megalapítását, amely a hasonló működésű színházak érdekeit képviseli és támogatja.

Kancsár Orsolya, a Szegedi Pinceszínház és a szentesi Tóth József Színház igazgatója, egyben az új szakmai szövetség elnöke úgy fogalmazott, hogy régóta érlelődött az igény egy olyan szervezetre, amely kifejezetten azon független színházak sajátos helyzetére reflektál, amelyek kőszínházi struktúrában működnek. Ezek a színházak több mint két évtizede fenntartanak egy épületet, társulattal rendelkeznek, saját előadásokat hoznak létre, és befogadó színházként is működnek. Hozzátette: fontosnak tartották, hogy egyesítsék erőiket, és közösen keressenek megoldásokat a közös kihívásokra.

A szervezet célja a közös érdekek képviselete, a vidéki kőszínházi struktúrában működő független színházak érdekeinek támogatása és érvényesítése, a fenntartható finanszírozási modellek kidolgozása, olyan támogatási rendszerek ösztönzése, amelyek figyelembe veszik a független színházak sajátos működési feltételeit.

Céljuk a szakmai együttműködések erősítése, közös projektek, fesztiválok, képzések szervezése, a kulturális értékteremtés, valamint a jogi és szakmai támogatás biztosítása, a fenntartható működés és a hosszú távú stabilitás elősegítése.

A szövetség alapító tagja hat színház az ország különböző pontjairól – a Szegedi Pinceszínház, a Soltis Lajos Színház Celldömölkről, a Magyarock Dalszínház Komáromból, a Kvártélyház Szabadtéri Színház Zalaegerszegről, a Mandala Dalszínház Nyíregyházáról és a Hármas Határ Színházi Társulás Szentesről -, de a szervezet nyitott további csatlakozók számára.

Borítókép: Pécs Aktuál



- Hirdetés -

Hasonló bejegyzések

Földön és vízen indulhatunk természetközeli túrákra a héten 

cs3_szerk2

London, Brüsszel, New York, Bukarest, Isztambul – A Békéscsabai Jókai Színház darabja nagyszabású turnéra indul 

cs3_szerk2

950 ezer forintot kaptak a szentesi óvodák

cs3_szerk2

Büszkeség: a szentesi Zsoldos diákjai újabb kiváló eredményeket zsebeltek be

cs3_szerk2

Szentesi elbocsátások: óvónők, dajkák, pszichológus és titkár is lapátra került

cs3_szerk2

Légy te a Mogyoró Menedék állatgondozó hőse!

cs3_szerk2

Óvatosan az utakon, dolgoznak Szentes határában (is)

cs3_szerk2

Szentesi elbocsátások: a városházáról is távoztak beosztottak

cs3_szerk2

Februárban még Szentesen koncerteztek, most övék lett Magyarország dala

cs3_szerk2