Indiai kiberbűnözők egy csoportja nem pénzt vár a zárolt számítógépek és adatok visszaszolgáltatásáért, hanem jó cselekedetet.
A zsarolóvírus-támadások az esetek többségében ugyanúgy végződnek: a program zárolja a számítógépet, a rajta lévő adatállománnyal együtt, amit csak egy megfelelő kulcs segítségével lehet feloldani. Ezt a kulcsot viszont nem lehet csak úgy megszerezni: a hackerek pénzért cserébe adják át, de van, hogy akkor sem.
A napokban egy indiai kollektíva keltett feltűnést, mely a GoodWill nevű zsarolóvírussal szedi áldozatait. Ők azonban nem váltságdíjat kérnek: arra kényszerítik az áldozatot, hogy végezzen el három jócselekedetet, ezekről pedig készítsen képi bizonyítékot, amiket aztán a Facebookon vagy az Instagramon is megoszt.
Ahogy a Gizmodo bemutatta:
- az első ilyen cselekmény, hogy az áldozat juttasson el takarókat helyi hajléktalanoknak;
- a második, hogy az érintett hívjon meg pizzázni öt fiatalt, akikkel eközben szelfiket is készít;
- az utolsó próba pedig, hogy a feltört gép tulajdonosa rendezze egy kórházi beteg kezelésének számláját
A hackerek az elkészült posztokat minden esetben ellenőrzik, és ha a végrehajtott feladat illeszkedik az elképzelések közé, akkor a kollektíva megadja az állomány eléréséhez szükséges jelszót. Akármilyen feladattal ugyanakkor nem lehet megúszni a dolgot, és ehhez tippeket is adnak a hackerek.
Forrás: HVG