Munkácsy-díjban és az Agrárminisztérium Életfa Emlékplakett Ezüst fokozata kitüntetésben részesült Tóth Béla szobrászművész. Egyik legismertebb alkotása díszíti Csongrádon a Kossuth teret, munkái az ország számos pontján megtalálhatóak.
Tóth Béla tanulmányait Budapesten végezte, a szakmai elismerései és jeles munkái 1979-ig oda kötődnek. A Képző- és Iparművészeti Gimnáziumban, majd a Magyar Képzőművészeti Főiskolán szerzett diplomát. Szabó Iván tanár szobrászművész tanítványa, később, Somogyi József, Pátzay Pál szobrászművészek és Barcsay Jenő, az anatómia professzora voltak a mesterei.
A 1967-től a Művészeti Alap, a mai Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének, 1969-től a Magyar Képző- és Iparművészek Szövetségének tagja. 1976–1982 között a Budapesti Művészeti Szakközépiskola szobrász tanára volt.
Gyerekkorától szenvedélyesen rajzolt állatokat, főleg lovakat, de kiváló portréi is születtek, melyek a kezdetek óta plasztikus szobrászrajzok voltak. A családból hozta a lovak szeretetét, a lóra termettségét. Innen a lovakhoz való különös kötődése, anatómia és lélektani ismerete. Országos ifjúsági bajnok volt, nemzetközi versenyeken is sikeresen szerepelt.
A lovak megformálását hívatása középpontjába helyezte, ma már a ló szobrászat egyik legjelentősebb 20. századi művelőjeként tartják számon. Éremművészetével, domborműveivel is jeleskedett. Főleg bronzban gondolkodó alkotó, de a kőfaragás sem állt távol tőle.
1980 óta él Csongrádon. Annak ellenére, hogy nem a szülővárosa Csongrád, ő az egyik legnagyobb lokálpatrióta. Magáénak érzi a várost, fontos számára a fejlődés, a városunk vizuális arca. Ennek hangot is ad rendszeresen.
A Csongrád város arculatának egyik meghatározó eleme a Kubikos emlékmű.
Több évtizedes kimagasló művészi munkásságának elismerése mindkét díj.
Forrás: csongrad.hu
Fotó/archív/youtube