Az elmúlt húsz évben mintegy 3000 milliárd forintnyi vidékfejlesztési uniós támogatást kapott a magyar mezőgazdaság – mondta Kapronczay István agrárközgazdász szombat reggel az M1 aktuális csatornán.
A szakértő hozzátette: ha ezt az összeget leosztják, akkor mindössze egymillió forint jut gazdaságonként, amiből nem jönnek ki egy korszerű traktor abroncsai. Ezért nagyon fontos – jelezte -, hogy hatékonyan használják fel a támogatásokat.
A műsorban elhangzott, hogy az öntözött területek növelésére szánt uniós forrásoknak csak egy részét tudta lehívni az ország. A szakértő szerint ez az egyik legnehezebben működő eleme a vidékfejlesztési politikának, így az, hogy egyáltalán sikerült valamennyi támogatást elérni, a magyar tárgyaló delegáció sikere.
Európában ugyanis vita folyik arról – a környezetvédelem miatt -, hogy szükséges-e egyáltalán támogatni az önözést. Magyarország azonban speciális helyzetben van, hiszen Európában a földek átlagosan nyolc százalékát öntözik, miközben ez az arány itthon két százalék – mondta, hozzátéve: a kontinens államai többnyire vízhiánnyal küzdenek, addig Magyarországnak víztöbblete van.
A rendelkezésre álló ötvenmilliárd forintból csupán 13-14 milliárdot kötöttek le öntözésre, aminek az is oka, hogy ez egy nagyon drága beruházás, komoly számításokat igényel, pontosan milyen körülmények között térül meg – ismertette.
MTI