Site icon Cs3.hu

Szobori búcsú Ópusztaszeren

Szeptember 8-án, vasárnap felidézik az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban a régi Szobori búcsúk hangulatát: a környékbeliek fogatokon, kordékon, lovaskocsikon érkeznek a búcsúra. A rendezvény keretén belül átadják a Szer Üzenete-díjat.

2019-ben rendhagyó módon, nem egy személy részesül az elismerésben, hanem a magyar rockzene meghatározó együttese, a 20 éves Ismerős Arcok zenekar. A formáció dalszövegeiben azok a nemzeti, kulturális, emberi és családi értékek jelennek meg, amelyek Szer Üzenetét, Ópusztaszer mondanivalóját is áthatják. A délután legjobban várt programja, amikor látványos ügyességi versenyen mérik össze tudásukat a lovaskocsikkal érkezők. A rendezvényen való részvétel ingyenes.

Az ünnep az Emlékpark történetéhez szorosan kapcsolódik: több mint 100 évvel ezelőtt jöttek itt össze először, hogy megemlékezzenek Árpádról, a honszerző vezérről. Az összejövetelekhez mindig kapcsolódott szentmise is, ezért a környékbeliek “szobori búcsú” néven kezdték emlegetni a Kisboldogasszony ünnepnapján tartott megemlékezéseket. A szobor Árpádot, a búcsú – katolikus ünnepként – keresztény múltunkat jelenti. A Szobori búcsú eredeti üzenetével, 2007-ben, Árpád halálának 1100. évfordulóján éledt újjá. Ebben az évben „Szer Üzenete” néven az Emlékpark díjat alapított. A monostor romjai között bemutatott püspöki szentmisén adjuk át évről évre a Szer Üzenete-díjat, olyan magyar embereknek, akik életükkel, munkájukkal Szer üzenetét – hit, megmaradás, hűség, hazaszeretet – juttatják el embertársainkhoz.

Szer Üzenete-díjasok:

  1. Böjte Csaba ferences szerzetes, Berecz András ének- és mesemondó
  2. Dr. Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspök
  3. Buzánszky Jenő, Grosics Gyula, az Aranycsapat tagjai
  4. Dr. Trogmayer Ottó Széchenyi-díjas régész professzor, a szeri monostor épületegyüttesének feltárója, Szörényi Levente zeneszerző
  5. Csete György építész, Dr. Papp Lajos szívsebész professzor
    2012 Nemeskürty István író, irodalom- és filmtörténész, Levente Péter előadó, önképző társaslény
  6. Mádl Dalma jószolgálati nagykövet, Karácsony Sándor pedagógus-író
  7. Balczó András, a Nemzet Sportolója, olimpikon
  8. Prof. Dr. Juhász Antal néprajzkutató, Fekete István író
  9. Novotny Zoltán újságíró
  10. Pitti Katalin, Liszt Ferenc-díjas operaénekes és Dr. Naszvadi György közgazdász
  11. Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes.
Exit mobile version